Anadolu Efes Mülakat Soruları

Anadolu Efes Mülakat Soruları


LÜTFEN OYLAYIN

Anadolu Grubu’nun bünyesindeki markalar içerisinde belki de en çok bilineni olan Efes Pilsen, Avrupa’da en çok tüketilen 10 biri markasından biri ve iş başvurusu için takip edilen en ünlü şirketlerden birisidir.

Anadolu Grubu kendisine ait 18 ayrı fabrikada Efes Pilsen biralarının yanı sıra Miller ve Beck’s biralarının üretimini üstlenmiş durumdadır.


Sponsor Bağlantı

Efes Pilsen İnsan Kaynakları ekibi işe alım süreçlerini, kendi portalları üzerinden gelen iş başvuruları ile yürütüyor. Efes Pilsen iş başvurusu yapmak ve iş ilanlarına bakmak isterseniz www.anadolukariyerim.com adresini takip edebilirsiniz.

Anadolu Kariyerim portalı üzerinden yapabileceğiniz iş başvurusu sonrasında, ilk değerlendirme yapan Efes Pilsen İnsan Kaynakları, sonrasında uygun buldukları adayları mülakat için davet ediyorlar. Efes Pilsen İnsan Kaynakları bu ilk görüşme ile hem adayı daha yakından tanımayı hem de adayın kurum kültürlerine uyumlu olup olmadığını ortaya çıkartmayı hedefliyorlar.

İlk görüşme sonrasında olumlu bulunan adaylar sonraki aşamada, pozisyona ve başvurulan pozisyonun kademesine uygun olarak yetenek testleri, kişilik testleri ve davranışsal eğilimleri ölçen testlere tabi tutuluyorlar. Bu yetkinlik testleri dışında Anadolu Grubu’nun global bir kültüre sahip olması nedeni, Efes Pilsen İnsan Kaynakları ekibi adayları ingilizce sınavına da alabiliyorlar.

Tüm bu süreç sonrasında uygun bulanan adayları Efes Pilsen İnsan Kaynakları tarafından ilgili departmana sunuyor ve departman yönetici ile yapılan son görüşme sonucunda teklif aşamasına geçiliyor.

Anadolu Grubu, şirket içindeki yönetici pozisyonlarının büyük çoğunluğunu, içeriden terfi yöntemi ile kapatıyorlar. Şirket içerisinde grup içi terfiler %85 ile oldukça büyük bir orana sahip. Yan haklar konusunda da çalışmalar yapan ekip, şirket çalışanlarına sağlık sigortası ve bireysel gibi imkanlarından, çalışanların eş ve çocuklarınında büyük ölçüde yararlanmasını sağlamış durumda.

Anadolu Grubu’nun kendi web sitesinde yayınlanan İnsan Kaynakları politiklarını da burada alıntı yaparak sizinle paylaşmak isteriz:

Efes Pilsen İK Politikaları

• Çokuluslu bir yapı oluşturmak isteyen Anadolu Grubu, Türkiye’de elde ettiği deneyimi yurtdışındaki iştiraklere taşıyacak personele yatırım yapıyor. Ayrıca faaliyette bulunduğu ülkelerdeki yerel personeli, yönetim kademelerinde yükseltmeyi strateji olarak benimsediğinden dört yıl önce “Efes Kalite Çemberleri” adlı bir proje başlatılmış.

• Anadolu Grubu’nun çalışanlarında aradığı temel özelliklerden biri eylem odaklı olmak. “Günümüz iş dünyasında çalışanlardan beklenen niteliklerin giderek daha da çeşitlendiğini” belirten grup İK yönetimine göre çalışanların sadece eğitimini aldıkları işi, mesleki anlamda iyi derecede bilmeleri başarılı olabilmek için yeterli değil.

• Öte yanan işi ve müşteriyi anlama da büyük önem verilen konular. Çalışanlarının mutlaka “eylem odaklı” olmasını isteyen Anadolu Grubu için “zorluklar karşısında yılmadan hedeflerine ulaşmak için uğraşan çalışanlar” makbul.

• Türkiye’de eğitim görmüş ve iyi üniversitelerden mezun yabancı uyruklu adayların yönetici pozisyonlarında değerlendirilmesi grubun standart İK uygulamalarından. Burada amaç, kurumun kültürünü ve iş yapış biçimlerini tanıyan yabancı uyruklu yöneticiden, daha sonra geldiği ülkedeki Anadolu Grubu operasyonlarında yararlanmak.

Anadolu Efes mülakatları

Anadolu Efes genelde mülakatlarında zorlayıcı değildir. Daha önce mülakata girenlerden de araştırdığımız kadarıyla önce bir telefonla mülakat yapıyorsunuz. Bu aşamada daha çok ne yaptığınız nerede oturduğunuz nasıl gelip gideceğiniz gibi sorular soruluyor. Konuşma tarzınız, uslübunuza göre mülakata davet ediliyorsunuz. Davet edildiğinizde ise birebir mülakat gerçekleşiyor. Genelde İK müdürü ile yapılan birebir görüşmeler bazen başvurduğunuz departmanın şefi ve müdürünün katılmasıyla biraz kalabalıklaşabiliyor bu aşamada ise size yöneltebilecekleri sorular şu şekilde;

  1. Tanzim teşhir elemanı olarak çalışmak ister misiniz ?
  2. Neden satış pozisyonu? Şirketimiz ile çalışmak istemeyen kobiyi nasıl ikna edip bize kazandırırsın?
  3. En zayıf yönleriniz nelerdir?
  4. Ne kadar ücret istiyorsun ?
  5. Neden Anadolu Efes’te çalışmayı istiyorsunuz?

Anadolu Efes Mülakatına daha önce katılan arkadaşlar bizlerle Anadolu Efes Mülakatı deneyimlerini paylaşabilir, diğer arkadaşlara destek olabilir:)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ