Biyomedikal Mühendisliği Nedir

Biyomedikal Mühendisliği Nedir


LÜTFEN OYLAYIN

Biyomedikal Mühendisliği yeni bir bölüm olduğu için, herkes iş imkanları olarak yetersiz olduğunu düşünebilir fakat geleceğin mesleği dallarında, Avrupa ve Amerika’da ‘ Geleceğin Mesleği ‘ kategorisinde 2. olmuştur. Biyomedikal Mühendisleri, tıbbi araç ve gereçlerin tasarımından, bakımına, üretimine, pazarlanmasına ve bilim dünyasına sunulmasına kadar birçok yerde görev almaktadır. Aynı zamanda, üniversitelerde açılacak olan Biyomedikal Mühendisliği’nde çeşitli akademik pozisyonlarda da görev alabilirler.
Biyomedikal Mühendisliği, mühendislik alanında, sağlık ve bilim dünyasına açılan en kolay kapılardan biridir. Kendini kanıtlayan ve geliştiren, iyi derecede yabancı dile hakim, takım çalışmasına yatkın, sorumluluk sahibi ve bilimi seven, düşünebilen Biyomedikal Mühendisleri, yurtdışında da çok rahat bir şekilde iş imkanlarına sahiptirler. Türkiye’den özellikle Amerika olmak üzere, yurtdışına giden birçok mühendis adayı, lisansüstü ve doktora derecelerini genellikle Biyomedikal, Biyomekanik ve Biyokimya alanlarında gerçekleştirirler. Şunu söyleyebilirim ki, birkaç yıl içerisinde kendini geliştiren biyomedikal mühendisleri, yurtdışı ve yurtiçi birçok önemli pozisyonda, gelecekteki bilim dünyasına ışık tutacaklardır.

Biyomedikal Mühendisi Nerelerde Çalışır


Sponsor Bağlantı

Devlet-özel hastanelerde, medikal firmalarda, sağlık bakanlığında iş imkanları vardır. akademisyen olmak isteyenlerin de önü fazlasıyla açıktır çünkü türkiyede lisansı biyomedikal müh olan öğretim görevlisi parmakla sayılacak kadar azdır. Hastanelerde çalışma koşulları tamir vs değildir. tamiri teknikerler yapar mühendisin tanımı bir süreci yönetendir. elbette sizin de yaptığınız işler olacak fakat hastanede cihaz bozulduğunda teknik servis aranır veya hastane bünyesinde teknik servis varsa o departman ilgilenir. siz mühendis olarak ya o ekibin başında olursunuz ya da hastanenin satın alma ve yönetiminde yer alırsınız.ayrıca kalp pili, total kalp gibi birçok ameliyatta biyomedikal mühendisi bulunma zorunluluğu getirilmeye başlanacaktır ilerde. örneğin kalp pilinin elektroniğini ameliyatta biyomedikal mühendisi kurar. bunların dışında firmalarda satış-pazarlama, yönetim departmanlarında çalışabilirsiniz. çalışacağınız iş biraz da uzmanlaşacağınız alana göre değişir. Görüntüleme, malzeme(yapay organ ve doku),elektronik vs bunlar biyomedikalin içindeki alanlardan sadece bir kaçıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
DMCA.com Protection Status