Çevre mühendisleri nerelerde çalışır?

Çevre mühendisleri nerelerde çalışır?


LÜTFEN OYLAYIN

Çevre Mühendisliği bölümünün amacı, daha temiz ve daha sağlıklı bir çevre için hava, su, toprak, üretim, tüketim atıkları ile ilgili her türlü tedbiri alabilecek, bu tedbirleri projelendirerek yürütebilecek insan gücü yetiştirmektir. Çevre mühendisleri ‘insan sağlığı’ kavramını odağına alarak daha sağlıklı bir çevre oluşturmaya çalışırlar. Çevre Mühendisliği bölümünün eğitim süresi 4 yıldır. Çevre mühendisliği bölümünden mezun olanlar çevre mühendisi olarak nitelendirilirler.

Çevre Mühendisliği İş İmkanları
Çevre mühendisliği bölümünden mezun olanlar genellikle belediyelerde veya bakanlıklarda planlamacı olarak çalışırlar. Bunun yanında bir çok özel kurum veya kuruluşta görev alabilirler.
Çevre Mühendisleri Ne İş Yapar?
Çevre mühendisleri belediyelerde, bakanlıklarda görev yaparlar. Örneğin herhangi bir şehir belediyesinda şehir imarı yapılması gerekiyorsa çevre mühendislerine de başvurulur. Yine bir sağlık kuruluşu ya da bir fabrika vb. kurum ve kuruluşlarda atıkların insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde yok edilmesi gibi işler yapabilirler. Bir şehrin alt yapısının sağlığa uygun bir şekilde yapılması ile ilgili görevleri de yaparlar.
Çevre Mühendisliği Bölümü Dersleri
Çevre mühendisliği bölümünün eğitim süresi 4 yıldır. Bu 4 yıl boyunca öğrenciler; matematik, kimya, fizik, teknik resim, çevre mühendisliğine giriş, teknik İngilizce, bilişim teknolojileri, bilgisayar programlama, statik, ekoloji, malzeme bilgisi, mukavemet, dinamik, çevre mikrobiyolojisi, topoğrafya, hidrolik, termodinamik, zemin mekaniği, su getirme, yapı mühendisliği, kanalizasyon gibi dersleri görürler.
Çevre Mühendisliği Bölümünün Geleceği Var mıdır?
Aslında bunu kestirebilmek biraz zordur. Maalesef çevre mühendisliği bölümü günümüzde de pek parlak ve tutulan bir meslek değildir. Özellikle kendini çok iyi geliştirmemiş mezunları iş bulma konusunda sıkıntıları vardır. İş bulan çevre mühendislerin çoğu da şanına yakışmayan ücretlerle çalışmaya mecbur bırakılmıştır. Ancak yine de gelecekte durumun bundan daha kötü olacağı söylenemez. Aksine şehir planlamasına giderek daha fazla önem verildiği için, ileride çevre mühendislerine olan ihtiyaç artabilir.


Sponsor Bağlantı

Çevre Mühendislerinin Maaşı- Çevre Mühendisi Maaşı-Çevre Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır?
Çevre mühendislerinin maaşlarını net bir şekilde ifade etmek oldukça zordur. Çevre mühendisleri hem kamu kuruluşlarında hem de özel kurum ve kuruluşlarda çalışmaktadır. 2014 yılının başını zamlarla beraber ele alacak olursak ortalama 3000-3500 lira diyebiliriz. Tabi kademelerine, çocuk sahibi olup olmadıklarına ve medeni hallerine göre bu değişiklik gösterebilir. Özel sektörde çalışan çevre mühendislerinin durumu maalesef biraz daha vahimdir. Çok yüksek maaşlarla çalışma imkanı bulan çevre mühendisleri olsa da 200-2500 lira dolaylarında maaş alan çevre mühendisleri de mevcuttur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
DMCA.com Protection Status