Dil ve konuşma terapistleri nerelerde çalışır?

Dil ve konuşma terapistleri nerelerde çalışır?


LÜTFEN OYLAYIN

Türkiye’de, mezun dil ve konuşma terapistleri kendi özel merkezlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, ve hastanelerde çalışabilirler. Aslında ABD’ye baktığımızda bu 3 iş ortamının dışında dil ve konuşma terapistlerinin en çok istihdam edildiği yerlerden biri de okullar.

Dil gelişiminin büyük bir kısmının okullarda şekillendiğini düşünürsek, bu nokta çok kritik. Ülkemizde şu an için okul ortamında dil ve konuşma terapisti istihdam edilmiyor, ama alanın ülkemizde gelişmesi ve popülerleşmesi ile okul ortamında da dil ve konuşma terapistleri büyük fayda sağlayacaktır.


Sponsor Bağlantı

Ülkemize dil ve konuşma terapistleri en çok kendi merkezlerinde hizmet vermektedirler. Geçen yıl, KPSS sınavı ile, dil ve konuşma terapistlerinin büyük şehir hastanelerinde istihdam edilmesi için 50 kişilik bir kadro açılmıştı, o kadroların dolmadğı aşikar. İlerleyen yıllar için istihdam olanaklarının yine bu şekilde şekilleneceğini düşünüyorum.

Dil ve konuşma terapistleri çalışma alanları

Türkiye’de bu terapistler kendi kuracakları özel merkezlerde, rehabilitasyon merkezlerinde ve hastanelerde çalışabilirler. Aslında yurtdışına baktığımızda dil ve konuşma terapistlerinin bu 3 alan dışında en çok istihdam edilen alan okullardır. Çünkü konuşma bozuklukları ne kadar küçük yaşta düzeltilirse hem çocuğun özgüveni açısından daha iyi hem de düzeltmek daha kolay.
Ülkemizde hastanelerde çalışmak için KPSS sınavına girmeleri gerekecektir. Ve alacakları puanla atanmayı bekleyecektir.

Akademik kariyer düşünen öğrenciler şuan için 3 üniversitede ya da yurtdışında akademik hayatına devam edebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
DMCA.com Protection Status