Elektrik-elektronik mühendisleri ne iş yapar?

Elektrik-elektronik mühendisleri ne iş yapar?


LÜTFEN OYLAYIN

Elektrik enerjisi üretilmesi, dönüştürülmesi,iletilmesi dağıtma sistemleri ile her türlü elektronik aletlerin projelendirilmesi, kullanılmasında ve denetlenmesi konusunda çalışan kişilere Elektrik-Elektronik Mühendisi denir.

GÖREVLER


Sponsor Bağlantı

Elektrik enerjisinin nükleer,hidrolik ve rüzgar gibi diğer kaynaklara dayalı üretimini sağlar. Üretiminden tüketimine kadar geçen süreçte plan, proje ve uygulamasını yapar. Elektrik enerjisi üreten ve tüketen tesislerin proje,montaj ve işetmesinde görev alır. Haberleşme, endüstriyel,tıbbi cihazlarda yani elektronik aletlerin olduğu her alanda görev alırlar. Elektronik teçhizatlar için proje yapar, resimli şemalar hazırlar ve bu iş gerekli olanl iş gücünü,maliyetini ve yöntemini hesaplar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Elektrik- Elektronik mühendisi olmak için sorumluluk bilincine, sayısal özellikle fizik alanına ilgili olması, analitik düşünme yeteneğine sahip,planlanma tasarım gücü kuvvetli, grup çalışmasına ayak uıydurabilecek, ileriyi görebilmeli,koşulları değerlendirmeli,risk alabilmeli ve dikkatli olmalıdır.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Elektrik-Elektronik Mühendisleri diğer mühendislik dalları arasında çok geniş çalışma alanına sahip olan mühendisliklerden biridir. Elektrik santralleri, şantiyeler ve laboratuarlarda, proje için ise ofislerde, tıbbi elektronik cihazlar içinde hastanede çalışırlar. Çalışma şekilleri genellikle tam gün olup zaman zaman seyahat etmeleri gerekmektedir. Kimi zaman ise hafta sonu çalışmaları gerekebilir. Bazen tek bazen de diğer mühendislerle grup halinde çalışması gerekebilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Bu bölümden mezun olanlar için iş imkanlarının çok geniş olduğu söylenebilir. Mezunlar; elektronik ve elektrik teknolojilerinin üretildiği, transfer edildiği, satıldığı ve pazarlandığı özel sektör ve kamu kurumlarında çalışabilmektedirler. (Telekom, TRT, Türk Kablo, TEK, vb) Elektronik tasarım, bakım ve onarım, kontrol sistemleri tasarım ve üretim, iletişim sistemleri (cep telefonu, uydu haberleşme, kablo işletmeleri) alanlarında ulusal ve uluslararası boyutta iş imkanları mevcuttur. Elektrik-Elektronik Mühendisliği programını bitirenlerden Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan/açılacak pedagojik formasyon programını başarı ile tamamlayanlar Elektrik Öğretmeni olarak da çalışabilirler.

EĞİTİM SONRASI

Mezun olduktan sonra eğer kamuda çalışıyorsa teknik hizmetler sınıfındaki kadroların derece ve kademesinden maaş alırlar. Özel sektör işyerlerinde çalışanlar ise asgari ücretin 4 ile 6 katı arasında ücret alırlar. Yabancı dil bilgisi ve tecrübe ücret düzeyini yükseltmektedir.

MESLEKTE İLERLEME

Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler.Mezunlar Sistemler, Elektronik, Katı Hal Elektroniği ve Enerji Dönüşümünde uzmanlaşabilirler.Nitelikli elemanlar işletmelerde üst düzey yöneticiliğe yükselebilmektedirler.

DİĞER MAKALELER
Sağlıklı Beslenme Organik Yiyecekler Çocukların Sağlığı İçin Gerçekten Faydalı Mı?
Organik kelimesini son 3 yıldır yoğun olarak duymaya başladık. Özellikle organik gıdalar, süpermarket’lerde diğer ürünlerden daha pahalı fiyat etiketl
Okul Alışverişini Hafifletmenin 5 Yolu
Okul alışverişi, yeni okul eşyaları, okul çantası ve yeni kırtasiye malzemeleri demek. Veliler için ek masraf demek. Bunu azaltmak için 5 önerimiz var
Bahçeşehir Koleji
Bahçeşehir Koleji ilk olarak 1994’te İstanbul Bahçeşehir’deki kampüsüyle eğitime başladı. Daha sonra kaliteli ve yüksek eğitim standartını tüm Türkiye

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ