Elektrik mühendisleri nerelerde çalışır?

Elektrik mühendisleri nerelerde çalışır?

Şu sıralar üniversite tercihleri yapılıyor. Son bir kaç haftada “Elektrik Elektronik Mühendisliği ile Elektrik Mühendisliği arasındaki fark nedir?“, “Elektrik Mühendisi ne iş yapar?“, “Elektrik-Elektronik Mühendisi ne iş yapar?“, “Elektrik Mühendisliği mi Elektrik-Elektronik Mühendisliği mi?” aramalarıyla bloga çok kişi gelmeye başladı.

Tanıdıklar da Elektrik Mühendisliği ile ilgili sorularını cevaplamam için tercih aşamasındaki tanıdıklarına numaramı, mail adresimi veriyorlar. LinkedIn’den, Facebook‘tan bulup mesaj atan arkadaşlar da oluyor. Hepsine elimden geldiğince kendi bakış açımdan, bildiğim kadarıyla Elektrik-Elektronik Mühendisliğini, Elektrik Mühendisliğini, Elektronik Mühendisliğini açıklamaya çalışıyorum.


Sponsor Bağlantı

Bazılarınızın bildiği gibi serbest çalışan bir Elektrik Mühendisiyim. Serbest çalışan Elektrik Mühendisi denildiğinde tesisat projesi (halk tabiriyle bina, apartman elektrik tesisatı) çizen bir mühendis geliyor. Ben elektronik ağırlıklı çalışıyorum. Çoğunlukla elektronik argesi olmayan şirketlere ürün, sistem, donanım, yazılım geliştirme desteği veriyorum. Elektronik terminolojisinden uzak bir şekilde ifade etmek gerekirse talep ettikleri ürünlerin devre tasarımını, devrelerdeki entegrelerin programlamasını yapıyorum. Ürün, kalıp tasarımı, internet programlaması gerektiriyorsa bunu yapabilen kişileri bulup yaptırıyorum. Bir nevi anahtar teslim ürün geliştirme yapıyorum.

Merak edilen sorulara toplu bir şekilde yanıt vermeye çalışacağım. Bu yazıyı okurken Elektrik Mühendisliğinin veya Elektrik Elektronik Mühendisliğinin en iyi mühendislik olduğu zannına kapılabilirsiniz. Baştan söyleyeyim öyle bir iddia yok. Burada aynı okulun aynı fakültesine bağlı olduğunu farzettiğimiz bir Elektrik Mühendisliği ile Elektrik Elektronik Mühendisliğini karşılaştırıyoruz.

Elektrik Mühendisliği ile Elektrik-Elektronik Mühendisliği Arasındaki Fark Nedir?
Bu iki mühendislikte de ilk 2 yıl dersler neredeyse aynıdır. Son 2 senede ders içeriklerinde farklılıklar görülür.

Elektrik Mühendisliği daha çok enerji iletimi, üretimi, dağıtımı, alçak gerilim, orta gerilim, yüksek gerilim, elektrik makinaları konuları üzerine çalışır. Verilen dersler ağırlıkla bu konulardadır. Tabii ki elektronik dersleri de vardır. Elektrik Mühendisliği okumak elektronik alanında çalışamayacağınız anlamına gelmez ama mezunları genelde yukarıda da yazdığım gibi enerji, AG, OG, YG üzerine çalışır.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği ise daha çok elektronik eğitimi verir. Alçak gerilim üzerine verilen dersler genelde seçmeli derslerdir ve bir çok Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde orta gerilim, yüksek gerilim konuları verilmez.

Elektrik Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliğinin Birbirlerine Göre Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
Elektrik Mühendisliği’nin Avantajları;

Elektrik Mühendisliği’nin en büyük avantajlarından biri Türkiye’de 3 okulda bulunmasıdır; İTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesinde. Piyasadaki büyük firmalar açısından teknik üniversite mezunu bir Elektrik Mühendisi çoğunlukla tercih sebebidir.
Enerji, OG, YG, elektrik makinaları üzerine çalışan firmalar genelde Elektrik Mühendisi tercih ederler.
Elektrik Mühendislerinin alçak gerilim, orta gerilim ve yüksek gerilim projelerine imza atma yetkisi vardır. Elektrik-Elektronik mühendislerinin OG ve YG projelerine imza atabilmeleri için mezun olduktan sonra “yüksek gerilim tekniği”, “elektrik makinaları”, “elektrik tesisleri” derslerini, bu dersleri açan üniversitelerden almaları gerekir. Uzaktan eğitim sistemleriyle alınan dersler alınmış sayılmaz.
Elektrik Mühendisliği’nin Dezavantajları;
Kamuda çalışma açısından bakacak olursak, bir kaç yıl öncesine kadar Elektrik Mühendisliğinin meslek kodu farklı olduğundan 40-50 KPSS puanıyla kolayca yerleşme imkanı vardı. Sonradan Elektrik Elektronik Mühendisliği ile Elektrik Mühendisliğinin kodlarını birleştirdiler ve bu kolaylık ortadan kalktı. Bunu dezavantaj sayabiliriz.
Bilgisayar mimarileri, işlemciler vs. gibi elektronik dersleri çoğunlukla verilmez. Bu konularda verilen dersler de çoğunlukla seçmelidir. Yasal olarak bu alanda çalışma yetkisi tabii ki vardır.
Elektrik-Elektronik Mühendisliğinin Avantajları;

Elektronik konularında eğitim almaları. (Bu tabii ki elektronik alanında çalışmak isteyip de Elektrik Mühendisliği okuyacak kişiler için dezavantaj olabilir. Yoksa Mimarlık bölümünün avantajı mimarlık öğretmesidir gibi saçma bir önermeyle aynı şeyi yapmış oluruz. Ben Elektrik Mühendisi olmama rağmen tamamen elektronik çalışıyorum. Nasıl olabileceği ile ilgili bu blogda bir yığın yazı var. )
Yanlış bilinen, avantaj olduğu zannedilen bir şeyi ekleme istiyorum. Zannedildiği gibi Elektrik-Elektronik Mühendisleri hem Elektrik hem Elektronik Mühendisliği eğitimi alınmıyor. Ekstra derslerle imza yetkisi alınabiliyor ama bir Elektrik-Elektronik Mühendisi ekstra dersleri alıp imza yetkisi elde etse bile bir Elektrik Mühendisi’yle aynı eğitimi almış sayılmaz. İki bölümün ders programlarına bakarak ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.
Elektrik Elektronik Mühendisliği’nin Dezavantajları;

Neredeyse her üniversitede Elektrik-Elektronik Mühendisliği vardır. Her sene mezun olan mühendis sayısı oldukça fazladır. Bu da rekabeti artırır.
Kamu kuruluşlarında çalışmak için(OG, YG konularında ) imza yetkisi problemlidir. Mezun olduktan sonra bu üniversitelerden ek dersler almak gerekir.
Yukarıdaki maddede kamu kuruluşlarında çalışmak için olduğunu belirtmemin sebebi, özel sektörde bu alanda çalıştıracak mühendis arayan şirketlerin doğrudan Elektrik Mühendisi tercih etmesindendir.
İmza yetkisi ile ilgili detaylı bilgiyi Elektrik Mühendisleri Odası‘ nın İmza Yetkisi sayfasından alabilirsiniz.

Elektrik Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır?
Genelde başlangıç maaşı 2000-3500 TL arasındadır. Performansa göre 6 ayda bir veya yılda bir kere %3-%10 arası bir maaş artışı olur. Bazı firmalar yılda 14-16-18 maaş verir. Tabii ki bu rakamlar ve oranlar geneldir. Aşağıda ve yukarıda uç örnekleri de vardır. Elektrik Mühendisliğinde aşağıya doğru uç örneğe pek rastlanmaz. Elektrik-Elektronik Mühendislerinin Anadolu’daki çalışma şartlarına çok vakıf olmadığımdan o konuda genelleme yapamam.

Elektrik Mühendisliği Mi Daha Zordur Elektrik Elektronik Mühendisliği Mi?
Bu tamamen okula göre değişir ama ikisi de en zor mühendislik bölümleridir diyemeyiz. Benim gördüğüm kadarıyla ikisi de zorluk açısından 3. ila 5. sıralar arasında gidip gelir. Yani ikisine de zordur diyemem. Hele ki Tıp Fakülteleri’yle kesinlikle karşılaştırılamaz.

Kendimi Geliştirirsem İkisinin de İşini Yapabilir Miyim?

Evet. Bu soru yıllardır her iki mühendislik öğrencileri tarafından sorulur ama kendini geliştirene pek rastlanmaz. Üniversiteye yeni giren bir öğrenci ne alanda çalışacağını, hangi şirkette çalışacağını pek bilmez. Yıllar, şirketler nereye götürürse oraya gider. Dolayısıyla iyi bir üniversiteye girin. En azından okulunuzun adı sizi bir yerlere taşısın.

Şimdi geldik can alıcı soruya;

Hangi Okuldan Mezun Olduğumun Bir Önemi Var Mı?
Bu soruya Facebook’ta beni bulup bu tür sorular soran bir arkadaşla aramızdaki diyaloğu aktararak cevap vermek istiyorum. Okul, şirket isimlerini, özel isimleri ve bir kaç cümlelik konumuzla alakasız konuşmaları çıkardım. Onların dışında yazım hatalarını bile düzeltmedim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ