ELSA Staj Başvurusu

ELSA Staj Başvurusu


LÜTFEN OYLAYIN

ELSA (the European Law Students’ Association) 4 Mayıs 1981’de Polonya, Avusturya, Macaristan ve Batı Almanya’dan gelen dört öğrenci tarafından, Viyana’da kurulmuştur. Derneğin kuruluşunun ardındaki düşünce, uluslararası alanda hukuk öğrencileri arasındaki iletişimi geliştirerek uluslararası işbirliğini sağlamaktır.

Kısa bir süre içinde dernek güçlenmiş ve Kuzey Avrupa’ya kadar genişlemiştir. Kuruluşun ardından henüz bir seneden az bir zaman geçmişken “Seminer ve Konferanslar” alanında hızlı bir başlangıç ile Tannenfel’de, Almanya’da ELSA’nın ilk uluslararası semineri düzenlenmiştir. “Bilimsel Aktiviteler” (şimdiki adı ile “Akademik Aktiviteler”) ise, hukuki inceleme programları gibi birçok fikir barındırmaktadır.


Sponsor Bağlantı

1991 yılında ELSA, yaklaşık 30 üye ve gözlemci sayısına ulaşmıştır. Konsey toplantıları 15 ülkeden, 100 ile 200 arası katılımcı ile yapılmış; STEP (Stajyer Öğrenci Değişim Programı) stajları sayısı her sene yüz kadar artış göstermiştir. Yıldan yıla devamlı şekilde artan seminer sayısı, en büyük yükselişi 1990 yılında 14 ülkede düzenlenen 27 seminer ile yakalamıştır. Bunun yanında, ILSA ve diğer uluslararası öğrenci organizasyonları ile ilişkiler kurulmaya başlanmıştır.

 

ELSA Ağı

ELSA Ağı, 42 ülkede, 38.000 hukuk öğrencisi ve genç avukattan oluşmaktadır. Dernek, ulusal grupların yanında, yaklaşık 300 hukuk fakültesinde, lokal gruplar aracılığıyla da etkinliğini göstermektedir.

ELSA’nın ulusal grupları ve gözlemcileri: Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Kazakistan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Karadağ, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Makedonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye, Ukrayna ve İngiltere.

 

Staj Olanakları

Stajyer Öğrenci Değişim Programı (STEP), hukuk öğrencilerine ve genç avukatlara, yurtdışında iş tecrübesi edinme olanağı sunmaktadır. Stajlar kapsamında pratik hukuki deneyimin kazanılmasının yanında, ülke kültürünü de yakından tanıma fırsatı elde edilmektedir. Stajlarımız, en az 2 hafta ve en çok 2 sene olmak üzere, hukuk ile ilişkili her alanda olabilir.

ELSA, stajdan önce ve staj süresince, stajyerlere konaklama ve vize temini konularında destek sağlamakta; stajyerlerin, şehre uyum sağlaması için sosyal etkinlikler düzenlemektedir.

 

Stajyer Öğrenci Değişim Programı

Faaliyet alanı STEP’tir. (Student Trainee Exchange Programme)

Program, öğrenci ve genç hukukçulara Avrupa’nın 42 ülkesinde hukuk büroları, ilgili kurum ve kuruluşlarda kısa ve uzun dönemli olmak üzere staj imkânları sunmaktadır. Böylece faaliyet alanı, hem kendi ülkesine staj için gelen, hem de kendi ülkesinden yurtdışına giden bir öğrencinin staj hareketlerini kapsamaktadır. Stajyer Öğrenci Değişim Programı’ndan Sorumlu Başkan Yardımcısı ise, STEP işverenleri ile idari ilişkileri yürüterek, staj olanağı sağlamakla görevlidir.

 

Nasıl Başvurabilirim?

Stajyer Öğrenci Değişim Programından yararlanabilmeniz için ELSA üyesi olmanız gerekmektedir. Başvuru sürecinde ise, bir seferde en fazla üç farklı staj için başvuru yapılabilmektedir. Size en uygun stajı/stajları bulduğunuzda yapmanız gerekenler:

  • Bağlı olduğunuz ELSA grubu ile iletişime geçerek Stajyer Öğrenci Değişim Programından sorumlu olan kişinin iletişim bilgilerini öğrenmek.
  • Programdan sorumlu kişiden edineceğiniz Başvuru Formunu doldurmak.
  • Başvurunuzu, başvurular için belirtilen son teslim tarihine kadar teslim etmiş olmak. ELSA, başvurunuzdan sonraki süreçle ilgilenmekte ve sizi staja kabul edildiğinizde ya da tüm stajların açıklanmasından sonra bilgilendirmektedir.

Bu süreç 4 haftaya kadar sürebilmektedir. Başvurunun doğrudan işverene gönderilmesi yasaktır ve gönderildiği takdirde dikkate alınmayacaktır. Ayrıca, seçimden önce işverenle doğrudan iletişime geçilmemesi gerekmektedir.

ELSA Staj Başvurusu ve ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
DMCA.com Protection Status