İktisadi Kalkınma Vakfı Staj Başvurusu

İktisadi Kalkınma Vakfı Staj Başvurusu


LÜTFEN OYLAYIN

İKTİSADİ KALKINMA VAKFI, AB ve Türkiye-AB ilişkileri alanında uzmanlaşmış olan bir sivil toplum ve araştırma kuruluşudur. 1965 yılında kurulmuş olan Vakıf, Avrupa bütünleşmesi ve Türkiye-AB ilişkileri alanında iş dünyası ve genel kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla araştırmalar yürütür, rapor ve kitap yayınlar, seminer ve benzeri toplantılar düzenler.

 

Brüksel’deki İKV Temsilciliği 1984 yılından beri Vakfın AB kurumları ile ilişkilerini yürütmektedir. Özetle, İKV Türkiye’ye AB’yi, AB’ye de Türkiye’yi anlatır. İKV İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Sanayi Odası’nın ortak girişimi ile 26 Kasım 1965 tarihinde, yani Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında bir Ortaklık oluşturan Ankara Anlaşması’nın yürürlüğe girmesinden yaklaşık 2 yıl sonra kurulmuştur. Bugün, kurucularının yanı sıra, başta TOBB olmak üzere TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi), TÜSİAD, İHKİB (İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği), İstanbul Ticaret Borsası, Türkiye Bankalar Birliği, TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu), Türkiye Ziraat Odaları Birliği gibi iş dünyası ve sektörleri temsil eden mütevelli kuruluşlar tarafından desteklenmektedir.


Sponsor Bağlantı

 

Mütevelli kurumların yanında, otuzun üzerinde kuruluş da destekçi olarak Vakfın faaliyetlerine katkıda bulunmaktadır. İKV, kurulduğu günden beri Türkiye’nin Avrupa Ekonomik Topluluğu ile ortaklık anlaşması imzalanması ile başlayan ve Katma Protokol, tam üyelik başvurusu, gümrük birliği, AB adaylığı ve katılım müzakereleri ile devam eden süreçte önemli roller üstlenmiştir. Yaptığı araştırma ve yayınlar ile AB’deki ve Türkiye-AB ilişkilerindeki gelişmelerin takipçisi olmuş, bu sürecin etkileri konusunda uyarıcı ve bilgilendirici bir işlev üstlenmiş ve Türk özel sektörü başta olmak üzere kamuoyunun bu konularda bilgilenmesi ve hazırlıklı olmasına katkıda bulunmuştur. Örneğin, 1970 yılında imzalanıp 1973 yılında yürürlüğe giren Katma Protokol kapsamında, Türk sanayinin o zamanki Avrupa Topluluğu ülkelerine yaptığı ihracatta kotaların belirlenmesi için müzakere sürecinde yer almıştır.

Staj Olanakları

İKV, Türkiye-AB ilişkileri konusunda çalışmak isteyen gençlere yönelik bir staj programı yürütmektedir. Staj programının amacı AB alanındaki farkındalığı ve gençlerin bilgi seviyesini arttırarak adaylık sürecinde daha bilinçli ve aktif bir rol oynamalarına yardımcı olmaktır. Program kapsamında İKV’de staj yapma hakkı kazanan gençler, vakfın çalışmaları içinde aktif olarak yer alırlar.

Nasıl Başvururum?

· Güncel öz geçmişinizin (CV) Türkçe veya İngilizce hazırlanmış bir kopyası (halen öğrenim görmekte olan adayların güncel not ortalamalarını da belirtmeleri teşvik edilmektedir);

· Neden İKV’de staj yapmak istediğinizi ve tercih ettiğiniz staj tarihlerini açıkça belirten bir ön yazı (cover letter);

·Öğreniminiz kapsamında Türkiye-AB ilişkileri, AB bütünleşmesi veya AB politikaları ile ilgili yazmış olduğunuz İngilizce bir kompozisyon.

Staj başvurusunda bulunmak için aşağıdaki belgelerden oluşan bir başvuru dosyasını e-posta şeklinde staj@ikv.org.tr adresine “adınız soyadınız, staj tarihleriniz (gg/aa/yy-gg/aa/yy)” konu başlığıyla göndermeniz gerekmektedir.

İktisadi Kalkınma Vakfı Staj Başvurusu ve ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ