İktisatçılar nerelerde çalışırlar?

İktisatçılar nerelerde çalışırlar?


LÜTFEN OYLAYIN

iktisat mezunları nerelerde çalışır – iktisat mezunlarının iş olanakları Hakkında bilgileri ve İktisat Bölümü Mezunları Nerelerde Çalışırlar İş Olanakları Nelerdir sorularının yanıtlarını sizlere vermek istiyoruz.

İktisat Bölümü mezunlarına Lisans Diploması verilir ve bu bölüm mezunları işgücü piyasasında iktisatçı olarak aranırlar.


Sponsor Bağlantı

Ekonomi bilimi genel hatlarıyla verimlilik ve ekonomik büyüme fiyatlar ile serveti belirleyen faktörler gelir fakirlik iş imkânları işsizliğin sebepleri dış borç ile dış ticaret ilişkileri vergilendirme ve teşvikler devletin piyasa ekonomisindeki yerine getirdiği rolü gibi bir çok geniş alandaki konuları incelediğinden dolayı bu bölüm mezunlarının iş bulma imkânları da geniştir.

Fakat şunu bilmeliyiz ki bu mesleğe yeni adım atanların karşılaşacakları bazı güçlükler de bulunmaktadır.

Bunların başında Genel İktisat bilgisine sahip olmaktan çok iktisadın belirli bir alanında bilgi sahibi olanların aranır olması gelmektedir. Bu şekilde bir uzmanlık daha çok ya üniversite sonrasında Yüksek Lisans eğitimi ile kazanılır veya iş hayatına atıldıktan sonra belli alanlarda bir süre çalışmakla elde edilir.

Örnek olarak sermaye piyasası ve para piyasası alanlarında kendini geliştirmiş ayrıca SPK lisansı almış olan bir iktisatçı genel iktisat konularını bilen aynı bölüm mezunu olan rakibine göre iş bulmada daha şanslıdır.

Bankalar , Yatırım Kurumları, Sigorta ve emeklilik şirketleri ile eğitim ve araştırma kuruluşları üretim ve hizmet işletmeleri iktisat bölümü mezunlarının görev alabilecekleri alanlardır. Ayrıca kamuda yer alan çeşitli bakanlıklarda uzman ya da müfettiş (açılan sınavları kazandıkları takdirde) olarak da görev alabilirler.

İktisat bölümü mezunlarının çalışma alanları

İktisatçılar lisans eğitimi alırken bile daha çok kamuda çalışacakmış gibi eğitim alır. Çeşitli bakanlıklar tarafından açılan müfettişlik, denetçi, uzman yardımcılığı, iktisat uzmanı sınavlarına girebilirler. Devlete ait bankalar, araştırma kuruluşlarında çalışabilirler.

Tabi bu seçeneklerin hepsi özel bankalar içinde geçerlidir. Hemen her bankadan birkaç tane iktisat mezunu bulunmaktadır.

Uluslararası alanda ve şirketlerde de çalışmaları mümkündür. Ancak bu şekilde çalışmayı tercih ediyorsanız mutlakayüksek lisans yapmanızı öneririz. Çünkü yurtdışı firmaları genel olarak yüksek lisans eğitimi almanızı da istiyor.

Bunların dışında okulda eğitim hayatınıza devam edebilir ve kendiniz gibi iktisatçıları eğitirken akademik kariyerinizde yükselmeyi de tercih edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ