İngilizce Mülakat Soruları

İngilizce Mülakat Soruları


LÜTFEN OYLAYIN

Bu yazıda tüm adayların ve de özellikle yeni mezunların mülakatlarında karşılaşabilecekleri iki soruya yer vermek istiyorum. Bu iki soru da çok önemli olduğundan, soru ve cevapların Türkçe ve İngilizcesinin yanısıra bu sorulara nasıl yaklaşılması gerektiğini de ele almak istiyorum.

What are you looking for in a job?


Sponsor Bağlantı

Bir işte aradığınız nedir? (Bir işte neye önem verirsiniz ya da ne ararsınız? Şeklinde de gelebilir.)

Deneyimli bir adayın bu soruya vermek isteyeceği en samimi cevap, “daha yüksek ücret arıyorum” demek olabilir. Ücret konusuna giriş yapmak istiyorsanız paradan bahsedebilirsiniz, ancak elbetteki yukarıdaki şekilde değil! Profesyonel görüşüm; eğer gerçekten piyasa ortalaması altında ücret alıyorsanız ve başarılı bir çalışan olduğunuzu mülakatlarda kanıtlayabiliyorsanız, hak ettiğiniz ücreti alabileceğiniz bir iş arayışında olduğunuzu usulünce söylemenizde bir mahsur yoktur, ancak ikinci ya da üçünü sırada. Yani, her ne olursa olsun ücret konusu yukarıdaki soruya verilecek ilk ve tek cevap olmamalıdır. Yeni mezun bir aday, “iş olsun da farketmez, yeter ki bir yerden başlayayım” demek isteyebilir, ancak “başlangıç yapmak istiyorum, her alanda çalışabilirim” türünden cevapları tavsiye etmiyorum.

Bu soruda mülakat yapan kişinin yakalamaya çalıştığı nokta, aslında sizin sözkonusu pozisyona uygun olup olmadığınızı tespit etmektir. Çünkü onlar genellikle pozisyonun neler vaad edip etmediğini bilirler. Mülakatın amaçlarından birisi de şirket ve adayın beklentilerinin birbirine ne kadar uygun olduğunu görmeye çalışmaktır. Örneğin; bir işin kariyer fırsatları sunmasının sizin için çok önemli olduğunu belirtirseniz. Eğer sözkonusu pozisyonunun kariyer vadetmediğini mülakat yapan kişi biliyor ise, cevabınız amacınıza hizmet etmeyebilir, sizi soru işaretli adaylar grubuna gönderebilir.

Bir işte aranabilecek ve mülakatta söylenebilecek en güzel unsurlardan bazıları; tecrübeli dahi olsanız o işte hala yeni şeyler öğrenebilmek, başarılarınızı ve performansınızın şirkete olan katkılarını görmek; mevcut mesleki bilgi ve becerilerinizi sistematik bir şekilde kullanabilmek; işin sizi zorlayacak ve geliştirecek olmasıdır. Profesyonel önerim, bu dört ifadenin gerçek arayışınız olması, sadece mülakat sırasında karşı tarafın hoşuna gitmesi amacıyla söylememeniz, çünkü deneyimli birisi zaten ifadelerinizin samimiyet derecesini anlayacaktır.

Her zaman olduğu gibi yanıtlarda mümkün olduğunca somut örneklere yer vermeye çalışmakta fayda var. Örneğin;

– “I want a position where I will be challenged. It is important for me to learn new things on the job. I believe in the benefits of experiential learning, so I see challenges as opportunities that help me grow in my career.”

“Beni zorlayacak (geliştirici yönde) bir pozisyon istiyorum. Benim için iş yaparken öğrenmek önemli. Deneyim edinerek öğrenmenin faydalarına inanıyorum, o yüzden zorlukları bana kariyerimde ilerlemekte yardım edecek fırsatlar olarak görüyorum.”

– “I want a position that will help me develop some new skills as I utilize my current skills. For instance; I know how important it is to keep up pace with the office technologies as an administrative assistant. Unfortunately, my current work environment doesn’t enable me to use and learn the latest office technologies, that is why, I want to get a job which will provide me this opportunity.”

“Mevcut becerilerimi kullanırken bir yandan da yeni beceriler geliştirebileceğim bir pozisyon istiyorum. Örneğin, bir yönetici asistanı olarak ofis teknolojilerini takip etmenin ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Malesef mevcut iş ortamım son ofis teknolojilerini kullanmama ve öğrenmeme imkan vermiyor bu nedenle bana bu fırsatı sağlayabilecek bir işe girmek istiyorum.”

Since, this will be your first job, how do you know you’ll like the career path?

Bu sizin ilk iş deneyiminiz olacağından, bu kariyeri seveceğinizi nasıl biliyorsunuz? (Bu alanda ilerlemek isteyeceğinizden nasıl emin olabiliyorsunuz? veya “Bu meslekte başarılı olacağınıza neden inanıyorsunuz? Şeklinde de sorulabilir.)

Yeni mezunlara bu soru öncesi genellikle, neden mezun oldukları bölümü seçtikleri sorulur. Bu sorunun cevabında, bilinçli bir şekilde o alanı seçtiğinizi, seçim yapmadan önce araştırma yaptığınızı, mesleği yerine getiren insanlarla görüştüğünüzü, mesleğin nereye doğru gittiğini, mesleğin artı ve eksilerinin neler olabileceğinizi okul öncesinde de mümkün olduğunca bildiğinizi söyleyebilirsiniz. Dolayısı ile henüz deneyimsiz birisi olarak birbiriyle bağlantılı iki soruya vereceğiniz cevaplar tutarlı ve birbirini destekler nitelikte olmalıdır.

– “Although it’s true that I haven’t had a job yet, I am sure that I am on the right path because, I did some research before choosing my major; I have talked to many students and alumni at my school who’ve been in this major. I have asked them questions about the pros and cons of this profession. From the information I have gained, I am confident that this is the right career for me to pursue. In addition, the internship period of six months helped me feel certain about my decision. I believe that I have the necessary skills, knowledge and willingness to perform this job and I am confident that I will be able to adapt quickly to your culture and will find the next few years rewarding, based on my goals and values.”

“Henüz bir iş deneyimim olmadığı doğru olmakla birlikte, ben doğru yolda olduğuma eminim çünkü alanımı seçmeden önce bazı araştırmalar yaptım. Bu meslekte olan arkadaşlar ve okulum mezunları ile konuştum, onlara bu mesleğin artı ve eksileri hakkında sorular sordum. Aldığım bilgilerden, bu kariyeri takip etmenin benim için doğru olduğuna eminim. İlave olarak, altı aylık staj, kararımın doğru olduğunu hissetmemde yardım etti. Bu işi yapmak için gerekli bilgi, beceri ve isteğe sahip olduğuma inanıyorum ve de sizin kültürünüze çabucak adepte olabileceğime, amaçlarım ve değerlerim temelinde önümüzdeki birkaç yılı faydalı (ödüllendirici) bulacağıma inanıyorum.”

İngilizce Mülakat Soruları

 1. Tell me about yourself. (Bize biraz kendinden bahsedermisin?)
 2. Tell me about your education. (Eğitim bilgilerinizden bahsediniz)
 3. Describe your most difficult jobs (Size göre zor iş nedir? Tanımlayınız.)
 4. Describe a situation in which you were successful.(Size göre başarı nedir?)
 5. What experience do you have in this field?( Bu alandaki iş tecrübelerinizden bahsedebilirmisiniz?)
 6. Why did you choose this career?(Neden bu kariyeri seçtiniz?)
 7. What goals do you have in your career?(Kariyerindeki amaşların nedir?
 8. Describe a typical work week.(Genel bir çalışma haftanızı anlatırmısınız?)
 9. Why did you leave your last job?(Önceki işinizden neden ayrıldınız?)
 10. Do you consider yourself successful?(Sizce başarılı bir insan mısınız?)
 11. Tell me about a significant achievement in your life.(Hayatınızdaki önemli bir başarınızı anlatınız.)
 12. How do you handle stress and pressure?( Stres ve baskının üstesinden nasıl gelirsiniz?
 13. What do you know about this organization?( Bu organizasyon hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?)
 14. What can you do for this company?( Bu şirket için ne yapabilirsiniz?)
 15. In your opinion, what are the most important elements for success?(Size göre başarıdaki en önemli element,kıstas nedir?)
 16. Why are you interested in our company?(Neden bu firmada çalışmak istiyorsunuz?)
 17. Why should we hire you?( Sizi neden işe almalıyız?)
 18. What do you know about our company?(Şirketimize dair neler biliyorsunuz?)
 19. What are your strengths and weaknesses?( Zayıf ve kuvvetli yönleriniz nelerdir?)
 20. Can you give me five words that best describe you?( Sizi en iyi tanımlayan 5 kelime nedir?)
 21. What do people most often criticize about you?( İnsanlar en çok sizin neyinizi eleştirir?)
 22. What type of work environment do you prefer?( Nasıl bir çalışma ortamını tercih edersiniz?)
 23. What motivates you to do your best on the job?( İşyerinde sizi en iyi ne motive eder?)
 24. What major problem have you had to deal with recently? How did you handle it?(Son zamanlarda karşılaştığınız bir problemden bahsedin. Bu problemi çözebildiniz mi?)
 25. What has been your biggest professional disappointment?( Profesyonel açıdan en büyük hayal kırıklığınız neydi?)
 26. What are your short term/long term goals?( Kısa süreli hedefleriniz nelerdir?)
 27. What motivates you?(Sizi ne motive eder.)
 28. Where do you see yourself in five years time?( 5 Yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?)
 29. What are your salary expectations?( Maaş beklentiniz nedir?)
 30. How do you spend your spare time?( Boş zamanlarınızı nasıl değerlendirirsiniz?)
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
DMCA.com Protection Status