İnsan kaynakları uzmanı ne iş yapar?

İnsan kaynakları uzmanı ne iş yapar?


LÜTFEN OYLAYIN

İnsan Kaynakları nelerden sorumlu? Aslında birçok fonksiyondan sorumludur, bunlar işe alım, bordrolama, eğitim, kariyer yönetimi gibidir. Şimdi diğerleri pek aklıma gelmedi. Neler yapıyor, dediğimiz gibi aslında işe alım görüşmelerinde bir pozisyonunuz vardır, ilan çıkarsınız başvuruları alır adaylarla görüşürsünüz. Uygun olan profildeki kişilerin seçimlerini yaparak yerleştirilmelerini sağlarsınız.

Bu iş için gereken özellikler nelerdir?
Aslında baktığınızda her mesleğin ortak birçok alanı var. Şimdi baktığınızda iletişim, takım çalışması, planlama, organizasyon. Bunlar olmazsa olmuyor birçok pozisyonda. Bunlar aslında İnsan kaynakları alanında birer vazgeçilmez kriterdir. Buna ek olarak ne diyebiliriz, insanı sevmesi lazım. En önemli kriterlerden biri o çünkü sürekli onunla iletişim halindesiniz. Eğer böyle bir şeyi sevmiyorsanız yapamazsınız.


Sponsor Bağlantı

Bu işin olumsuz yanları nelerdir?
Şöyle düşünmek lazım, şimdi tabi firmanın yüzü sizsiniz. Eğer kişi firmayı tanıyacaksa sizinle tanıyor. Dolayısıyla güler yüzünüzü eksik etmemeniz lazım. Her gelen soruyu ya da her gelen talebi sabırla ve güler yüzle karşılamak lazım. Bunu her zaman yapması zor olabiliyor kişilerin. Bir de monoton bir iş, rutin bir iş. Bordro da olsa işe alım da olsa eğitim de olsa yapacaklarınız bellidir, günlük planlarınız vardır, aylık haftalık, dakikanız bile planlanmıştır. Bu rutinin dışına pek çıkamıyorsunuz. Birkaç sene sonra sıkılmaya başlayabiliyorsunuz. Şimdi işe alım görüşmelerini yapıyoruz ama işten çıkış görüşmelerini de biz yapıyoruz. Dolayısıyla en zor gelen kısım o oluyor insan kaynakları ekibinde çalışan kişilere. Belki çok yakın arkadaşınız, dostunuz ama onun işten çıkması için gerekli görüşmeyi sizin yapmanız gerekebiliyor. Bu da dediğim gibi en zor yönlerinden bir tanesi.

İnsan kaynakları uzmanlarının çalışmaları

İnsan kaynakları bir işyerinde birçok şeyden sorumludur aslında. Bunların başında işe alım geliyor. Firmada çalışacak insanların ön elemesini siz yaparsınız genelde ilk görüşmelerde insan kaynaklarıyla olur. O yüzden firmanın gerçek ihtiyaçlarını ayırt edebilmeli ve insanları tanımalısınız bunun dışında maaş bordrolama eğitim ve kariyer gibi görevleri de vardır. Yani iş yerinde verilecek eğitim organizasyonları ya da bir kişinin terfi işlemleriyle de insan kaynakları ilgilenir. Bir başka görevleri ise çalışanların izin zamanlarının ayarlanması bunların belgelenmesi gibi işlemlerden sorumludurlar.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ