İnternet Gazeteciliği Nedir?

İnternet Gazeteciliği Nedir?


LÜTFEN OYLAYIN

İntenet Gazeteciliği dijital yayın döneminin en önemli mesleklerinden biri hale gelmiştir. İnternet haberciliği her ne kadar masabaşı habercilik olarak adlandırılsada işin aslı asla öyle değildir. Bazıları bu işi kopyala yapıştır habercilik olarak ta tanımlasa gündemi gün boyu takip etmek ve en güvenilir kaynaklardan bilgi alma noktasında oldukça meşakatli bir iştir.

Bilgisayar ağlarını kullanarak hedef kitlesine erişen gazetelere genel manada elektronik veyahut dijital gazete denilmektedir. Bu gazeteler, muhtevadan okuyucuya sunumuna dek diğer gazetecilik tanımlarından değişik bir mana ifade eder.


Sponsor Bağlantı

Ferdi ve toplumsal kalıtın kuşaktan kuşağa aktarılmasında, kamuoyu oluşumunda ve tarihsel bilgilerin ham olarak ilk derlenip toparlanma yeri olan ananesel türdeki gazetelerin yanında, internetin kullanımının yaygınlık kazanmasıyla son zamanlarda internet gazeteciliği olarak hatıralan yeni bir gazetecilik türü ortaya çıkmış bulunmaktadır İnternet gazeteciliği, internet üzerinde, kısaca web olarak adlandırılan ve html kısaltmasıyla bildiğimiz yazılım dilinde sayfalar yazılmasına imkan veren çoklu medya ortamının kullanılmasıyla beraber ortaya çıkan bir türdür.

Günümüzde, dünya üzerinde yayın yapan binlerce dijital gazete bulunmaktadır. Bu gazeteler, haber yapıları ve sunumlarıyla internet gazeteciliğine örnek teşkil ederler.

Bu gazeteler, ilk önceleri belirli bir bölgede mahalli network ağlarıyla hizmet verirlerken, günümüzde internet sayesinde geniş kitlelere erişme olanağı bulmuşlardır. Bir başka açıdan bakılırsa, dijital gazeteler ile internet gazeteleri ayrımı geriye dönük bir farklılık gösterir.

İnternet ile ortaya çıkan okuyuculara haber iletme olanaklarına hem ananesel yollarla yayın yapan gazeteler, hem de haber ajansları hızla uyum gösterdiler. İnternet üzerinden yayın yapan gazeteler, geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın bir çok ülkesindeki büyük tirajlı gazeteler, bu arada internet ortamında yayınlanmaktadır.

İnternet, klasik gazeteler için mükemmel bir bitirici öğe olmaktadır. Bilgisayar teknolojileri sayesinde var olan haber endüstrisinin ürünlerine gerçek vakitli olarak ulaşmak olasıdır.

Çok büyük ölçekli haberlere, arşivlere, haritalara, video ve ses kayıtlarına ya da haberi destekleyici malzemelere internet sayesinde erişmek olasıdır.

Konuyla ilgili olarak sitemize açıklama yapan Uzman Gazeteci DHA Muhabiri Alaattin KEŞOĞLU ; ” İnternet Gazeteciliği ilk bakışta kolay gibi gözüken fakat oldukça sabır isteyen bir iştir. Özellikle haberlerin manşet resimlerini hazırlarken seçtiğiniz yazı fontu rengi vs. gibi detaylar oldukça önemlidir. Sürekli gündemi takip etmeniz gerekir. Ajanslara abone olarak en güncel haberlere daha kısa zamanda ulaşmanız sizin için iyi bir alternatif olacaktır. Zira günümüzde masa başında sadece internet haber sitelerinde editörlük yapan yüzlerce internet habercisi vardır. Zevkli bir meslektir.” diyerek bizlerle görüşünü paylaştığı için teşekkür ediyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ