Koç sistem mülakat soruları

Koç sistem mülakat soruları


LÜTFEN OYLAYIN

Koç sistem ülkemizde önde gelen tamamen yerli sermaye olan bilgi teknoloji firmasıdır. Çok uzun süredir olan ancak farklı isimlerle bulunan Koç sistem firması bugün kendi alanında oldukça başarılıdır. Bunu tabi ki kalifiye çalışanlarına ve çalışanlarını teşvik etmeye borçludur. Siz de bu firmada çalışmayı düşünüyorsanız ve kariyer hedeflerinizin arasında bulunuyorsa sizin için araştırdığımız mülakat tekniklerini ve koç sistem mülakat sorularını dikkate almanızı öneririz. Nedir bu sorular?

Koç sistem mülakatında ne sorarlar?

Öncelikle referanslarınız var ise bunları kesinlikle doğru yazmanızı öneririz çünkü çoğunlukla arayıp kontrol ediyorlar. Diğer yandan bir adet birebir görüşme başvurduğunuz departmana göre yabancı dil sınavı ve kişilik testinden geçebiliyorsunuz. Mülakatlar genelde orta zorlukta oluyor. Ancak sizden hemen bir sunum hazırlamanızı veya bir ürün verip o ürünü hemen tanıtmanızı isteyebilirler. Bu gibi durumlara hazırlıklı olun. Birebir görüşmede gelebilecek sorular ise şu şekilde;


Sponsor Bağlantı

Farklı bir pozisyon düşünür müsünüz?

Yurt dışı seyahati sizin için problem oluşturur mu?

Önümüzdeki süreçte kariyer hayatınızda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Mülakatta araba yaptıktan sonra bu arabayı tanıtın.

Kendinizden ve deneyimlerinizden bahseder misiniz?

 

İnsan Kaynakları İşe Alım sürecimizin amacı;

  • İnsan Kaynakları Politikamızla uyumlu,
  • Organizasyon yapımızdaki açık pozisyonlar için gerekli davranışsal ve mesleki bilgi, becerilere sahip,
  • Yenilikçi, takım çalışmasına, sürekli kendisini geliştirmeye açık, kişileri bünyemize kazandırmaktır.

Yetkinlik Bazlı İşe Alma ve Yerleştirme Sistemimiz

Koç Topluluğu’nu geleceğe taşıyacak potansiyeli olan yeni mezun adayları seçmek için “Yetkinlik Bazlı İşe Alma ve Yerleştirme” süreci işletilmektedir.

İnsan Kaynakları bölümü tarafından aday ile yetkinlik bazlı mülakat yapılır.

Teknik Mülakatlar; İlgili departman yöneticisi tarafından adayın pozisyonun iş tanımına, teknik beklentilere uygunluğu mülakat sonucunda değerendirilir.

Panel Görüşme veya Sunum Uygulaması; Ön mülakatlar sonrası yeterli sayıda aday olması durumunda tüm adayların birlikte bir grup çalışması yapması sağlanır. Bu grup çalışmasında adayların yetkinlikleri değerlendirilir. Yeterli sayıda aday olmaması durumunda pozisyona göre adaylara sunum alıştırması yaptırılır.

Kişilik Envanteri ve İngilizce Sınavı; Mülakatlar sonrası olumlu olarak değerlendirilen adaylar için kişilik envanteri ve ingilizce sınavı uygulanır.

Aşamalarda başarı adayların referans kontrolleri yapıldıktan sonra iş teklifinde bulunulur.​

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ