Makine mühendisleri nerede çalışır?

Makine mühendisleri nerede çalışır?


LÜTFEN OYLAYIN

Sınavlara girdiniz, üniversiteyi kazandınız, 4 sene 5 sene artık ne kadar yılda bitirdiyseniz bitirdiniz, ama merak ediyorsunuz makina mühendisleri nerelerde çalışır.

Sanayinin olduğu her yerde makine mühendislerine ihtiyaç vardır, araç muayene istasyonlarından, petrol rafinelerine, atölyelerde, tekstil fabrikalarına kadar, makinenin olduğu her yerde makine mühendisi iş yapar.


Sponsor Bağlantı

Önemli olan sizin seçiminiz, ofis mühendisi mi, şantiye mühendisi mi, satış mühendisi mi olmak istiyorsanız buna karar verdikten sonra gerisi kolay.

Talaşlı imalat yapan fabrikalarda çalışırsanız malzemelerle haşır neşir olursunuz ayrıca insanlarla dialoğunuz gelişir, çünkü ustalar, elemanlar derken sürekli bir iletişim halinde olucaksınız.Talaşlı imalatta torna, freze, matkap, borwek, sac, profil, abkant, kaynak makineleri sizin en haşır neşir olacağınız makineler olacak, ama aynı zamanda en çok yakınacağınız, çünkü tozlu, kirli, metal ortamlarda bulunacaksınız ve bir miktar kirleneceksiniz, unutmayın ki kirlenmeden para kazanılmıyor.

Ofis mühendisi olursanız, proje çizersiniz, yada gelen projelerin takibini yaparsınız, Solidworks, Autocad, Catia gibi programlar kullanırsınız kıravat, gömlek giyer temiz temiz oturur, çayınızı bisküvinizi yer iş yaparsınız.

Makine mühendislerinin çalışma alanları

Artık en basiti çamaşırları elimizde yıkamıyoruz bulaşıkları bile elimizde yıkamıyoruz bu tamamen makine mühendislerimiz sayesinde. Daha da ileri gidersek dişlerimizi bile belli bir sistemi olan titreşimli özellikli değişik fırçalarla fırçalıyoruz. Yani aklınıza gelebilecek her alanda makine var ve makinenin olduğu yerde mühendisi var. Kısacası makine mühendisleri her sektörde üretim aşamasında çalışabilirler. Özel sektörün ihtiyacı olduğu kadar devletin de bu mühendislere ihtiyacı var. Bunun dışında bu sektörlerde yönetici konumunda çalışabilirsiniz. Dikkat ettiğinizde şirketlerde müdür ya da yardımcılar genel olarak makine mühendisleridir. Yönetici takımında yer almak istemiyorsanız makinelerin üretim aşamasında da yer almak zorunda değilsiniz üretilen ürünlerin kontrollerinde bulunabilirsiniz. Ya da bizim burada üretmediğimiz hazır aldığımız cihazları kontrolden geçirip piyasaya sunabilirsiniz. Ayrıca akademik olarak kadro bulma şansınızda çok yüksek hem her üniversitede bulunan bir bölüm hem de aranan akademisyen grubu. Eğer biraz da kendinizi geliştirirseniz aranan birmakine mühendisi olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ