Matematik mezunları nerelerde çalışır?

Matematik mezunları nerelerde çalışır?


LÜTFEN OYLAYIN

Bir okurumuzun sorusu üzerine bu yazı kaleme alındı. Daha önce de matematik mezunu bankacı konusuyla ilgili N tane soru geldiği için artık bir yanıt verilmeli diye düşündük. Hiç üşenmedik gittik, çok kaliteli bir üniversitenin matematik bölümünden mezun, yıllardır bankada güzel bir pozisyonda çalışan bir arkadaşımıza bu soruyu yönelttik. Önce soruyu daha sonrada ilgili cevabı sizlerle paylaşıyoruz.

Soru: Matematik son sınıf öğrencisiyim. okuldan sonra farklı bir alanda (iktisat-ekonomi vs..) yüksek lisans yapmam, bankacılık sektöründe işe alınmamda bir artı olur mu? Ayrıca bankalarda hangi pozisyonlarda çalışma olasılığımız var? Matematik mezunu biri bankada ne iş yapar? Müfettişlik için matematik lisans mezunu olmak yeterli mi?


Sponsor Bağlantı

Cevap: Öncelikle bankacılık sektöründe işe başlamak mesele değil, asıl mesele işe nerden başladığın. Ortalama bir üniversitenin matemetik mezunu bankada çok zorlanmadan iş bulabilir, ancak genellikle şubede gişeden başlatırlar. Bu da 4 yıllık lisans mezunu için üzücü bir durum hele bir de matematik bitirmişse kabus olur insan için. Önemli olan ileride bankanın üst
yönetiminde görev alabilmek için genel müdürlükte iyi bir birimde (Kobi Pazarlama Müdürlüğü, Hazine, Dış İşlemler v.s.) işe başlamak ve başlanılan yerde başarılı olmak. Öyle bi yerde işe başlamak için de çoğunlukla iyi bir üniversitenin özellikle işletme, iktisat gibi eşit ağırlık bölümlerinden mezun olmak gerekiyor, ancak bu bölümlerde çalışan matematikçi sayısı da az
değil.

Gözlemlediğim kadarıyla yüksek lisans ya da doktora mezuniyeti işe giriş aşamasında değil de daha sonraki terfi süreçlerinde etkili oluyor. Özellikle Amerika ya da Avrupa’da iyi bir üniversitede alınan lisans üstü eğitim üst yönetimde görev alma açısından oldukça etkili oluyor.

Banka müfettişliği konusunda da matematikçi müfettiş sayısı azımsanmayacak kadar fazla, ancak müfettiş olarak işe başlamak diğer birimlere göre daha da zor.

Özetle bir matematik bölümünden mezun biri bankada iş bulabilir. Mezun olduğu üniversiteye göre de çalışacağı birimler değişir. Lisans üstü eğitim ise işe giriş aşamasından sonra faydalı olacak bir değişken.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
DMCA.com Protection Status