Mesleki Terapist Kimdir, Ne İş Yapar

Mesleki Terapist Kimdir, Ne İş Yapar


LÜTFEN OYLAYIN

Mesleki terapist yardımcı profesyonel meslek gruplarından olup, yaşam bilimleri ve sağlık yardımcı profesyonel meslek sahibi, sağlıkla ilgili yardımcı meslek elemanıdır.
Mesleki terapist olabilmek için meslek liselerinin sağlık bölümleri mezunu olarak, üniversitelerin ilgili bölümlerinden önlisans düzeyinde eğitim alınması gerekmektedir.
Mesleki terapist ya da diğer adı iş ve uğraşı terapisti, insanların sağlıklı bireyler olması için, onların hastalıklara yakalanmaması adına her türlü hastalıktan korunması, önlenmesi için çalışan, hastalarına sağlık aktivitesi yaptırmaya çalışan, hastalarının çevresi ile uyumunu geliştirmek, çalışma verimliliğini artırmak, aynı zamanda hastasının yaşam kalitesini en üst düzeye çıkarmayı hedefleyen önemli bir sağlık personelidir.

Kimler mesleki terapist olabilir


Sponsor Bağlantı

Mesleki terapist olabilmek için meslek liselerinin sağlıkla ilgili hemşirelik, laboratuvar, sağlık memurluğu, veteriner laboratuvar, yaşlı hizmetleri, ebelik gibi bölümlerinden mezun olanların, üniversitelerin iş ve uğraşı terapisi önlisans programına geçiş yaparak, gerekli şartları taşıması halinde bu bölümü okuyabilirler. Ayrıca meslek lisesi çıkışlı olmayanların da eğer meslek lisesi çıkışlılar tercih etmemesi durumunda (açık kalırsa) ygs puanı ile girme imkanları da vardır.

Kimler mesleki terapist olabilir

Mesleki terapist olmak için temizliğe önem veren, sakin, sabırlı, empati kurabilen, başkalarına yardım etmeyi seven, işbirliğine önem veren, vücut, el ve parmak koordinasyonu gelişmiş, detayları okuyabilen, yoğun iş temposuna ayak uydurabilen; en önemlisi, fizik, biyoloji ve psikolojiye ilgi duyan kişiler olması gerekir.

Terapistin çalışma koşulları nedir

Mesleki terapist olarak çalışan bir kişi özel sektöre bağlı hastanelerde çalışabileceği gibi devlet hastanelerinde de görev alabilmektedir. Ayrıca spor kulüplerinde, yaşlı bakım merkezlerinde de iş bulma imkanına sahiptirler.

Mesleki terapist kaç para kazanır

Mesleki terapist olarak çalışan bir kişi iyi bir referans elde ederse yerine göre ayda 2000 tl ile 5000 tl arasında ücret alabilir. Eğer kendini kanıtlamış bir terapist olursanız bu rakam ayda 10 bin tl ye kadar çıkabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ