Mülakattan bir saat önce bunları yapmalısınız

Mülakattan bir saat önce bunları yapmalısınız


LÜTFEN OYLAYIN

Çok istediğiniz o pozisyon için mülakata davet edildiniz, tebrikler! Büyük gün geldi çattı ve görüşmeye giderken giyeceğiniz giysilerinizi ütülediniz, saçlarınızı taradınız, tıraşınızı oldunuz ya da makyajınızı yaptınız. Son olarak unutmadan portfolyonuzu da yanınıza aldınız. Peki, artık hazır mısınız?

Mülakata gitmeden önce tüm hazırlıklıkları yapmanıza rağmen zihniniz iş görüşmesine hazır mı? Muhtemelen zihninizde mülakatın kritik soruları için bir klasör, İK uzmanlarına soracağınız sorular için bir klasör, başarı örnekleriniz için ise başka bir klasör yarattınız. Görüşme esnasında başarılı olmak için kendinizi ne kadar iyi hazırlarsanız hazırlayın, mülakata girmeden bir saat önce endişelenmeye başlayabilirsiniz. Sinirlerinizi kontrol edin, rahat görünmeye çalışın, güvenli ve dik durun.


Sponsor Bağlantı

Son dakika kaygılarının uzun süredir beklediğiniz bir işi kaçırmasına izin vermeyin. Görüşmeye girmeden bir saat önce sakin hissetmek için, uzmanların verdiği önerilere göz atabilirsiniz.

Sesinizi kontrol edin

ses
Karşınızdaki kişiye kendinizi tanıtırken çatlak ve kısık bir ses tonuyla konuşmak güveninizi anında yerle bir edebilir. Zayıf, daha yeni uyanmış gibi bir ses tonuyla konuşmamaya dikkat edin. Impact Interview CEO’su Lewis Lin, özellikle mülakatı telefonla yapacaksanız önce sesinizi kontrol etmenizi öneriyor. Görüşmeye başlamadan önce, seçmelere giden bir aktris ya da aktör gibi net ve güçlü bir ses tonunu yakalamanız gerektiğini söylüyor.

Güçlü görünün

kopek
Online işe alım uzmanı Susan Joyce, görüşme stresine girmeden önceki duruşunuz, nasıl göründüğünüz hakkında düşünmenizi tavsiye ediyor. Harvard Business School profesörü Amy Cuddy’nin araştırmalarına göre ise, o an stres altında olsa bile güçlü bir tavır takınmak insanların rahatlamasını sağlıyor. Joyce, güçlü görünmenin iş görüşmelerinden önce daha iyi hissetmek adına yapılacak en iyi şeylerden biri olduğuna değiniyor ve “Kollarınızı gökyüzüne doğru kaldırın, tavana bakın ve gülümseyin. Rahatlığınızı geri kazanmanız için bu muhteşem bir hareket” diyor.

Olumlu düşünün

pozitif
Güçlü göründükten sonra bunu yapmak o kadar da zor olmayacak. Joyce ve Lin, mülakat öncesinde adayların kendilerine tonlarca baskı uyguladığını belirtiyor. “Ya bu mülakatı mahvedersem ve işe kabul edilmezsem?” “Bu işe giremezsem altı ay daha görüşmeye çağrılmayacağım ve kiralarımı da ödeyemeyeceğim” gibi olumsuz düşünceler davranışlarınızı da bu şekilde etkiliyor. Kafanızın içinde dönen bu düşünceler, görüşme öncesi motivasyonu oldukça düşürüyor. Uzmanlar, bunun yerine iş için ne kadar istekli olduğunuzu düşünmenin ve bunu göstermenin önemini vurguluyor. Tekrar edin: “Ben bu iş için mükemmel bir adayım. Ben bu iş için mükemmel bir adayım. Ben bu iş için mükemmel bir adayım.”

Sosyal medya araştırmalarını yapın

kedi1
Görüşme yapacağınız İnsan Kaynakları uzmanını ya da yöneticiyi sosyal medyada araştırmak, hangi konularda ne paylaşımlar yaptığını görmek onun hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Karşınıza nasıl birinin çıkacağını önceden bilmeniz görüşmede daha rahat kalmanızı ve onunla daha iyi bir iletişim kurmanızı sağlar. Lin, “İyi bir kimya oluşturmanın, görüşmeciyle aradaki o uyumu yakalamanın en iyi yolu konuşulan konuları karşınızdakiyle ilişkilendirmektir” diyor.

Endişelerinizi yatıştırın

music
Lin, endişenin birçok mülakatı gerçekten berbat edebileceğini vurguluyor. Sizi rahatlatacak alışkanlıklarınız neyse bunları  yapın. Eğer giyinmeden önce zamanınız varsa egzersiz yapabilir ya da sevdiğiniz bir filmden birkaç sahne izleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra müzik dinlemek  de odaklanmanıza fayda sağlayabilir. Bunları yapamam diyorsanız; derin nefes alıp vermek  endişenizin yatışmasına yardım edecek en kolay yöntem. Şimdi derin bir nefes alın, gülümseyin ve işe koyulun.

Yazar: İrem Ceylan

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
DMCA.com Protection Status