Okul öncesi öğretmenleri nerelerde çalışır?

Okul öncesi öğretmenleri nerelerde çalışır?


LÜTFEN OYLAYIN

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Anadolu kız meslek ve kız meslek liseleri, ilköğretim okulları ile resmi ve özel kurumların kreş, yuva, anaokulu, anasınıfı, çocuk kulübü gibi okul öncesi eğitim kurumlarında öğretmen olarak, çocuk yayınlarının hazırlanmasında, oyuncak tasarımı gibi alanlarda uzman olarak çalışabilirler. Hızla gelişen bir alandır. Kadının çalışma hayatına atılması ve okul öncesi eğitimin öneminin giderek daha da anlaşılması kreş, anaokulu gibi kurumlara talebi artırmaktadır. Bu kurumlarda görev alacak nitelikli ve iyi yetişmiş eleman ihtiyacı da gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Olanakları elverenler kendi işlerini kurabilmektedirler.

Okul öncesi öğretmenleri, henüz okula gitmeyen çocukların bedensel, zihinsel ve duygusal yönden ilerlemesini sağlayan kişilerdir. Bu görevlerini yerine getirirken hikayeler, masal kitapları, oyuncaklar veya değişik el işleri kullanırlar. Amaçları ise çocukların zihinsel gelişimlerini günlük konuları ele alarak onların anlayacağı şekilde ve pozitif bir şekilde sağlamaktır. Bunun dışında sınıf ortamı yaratarak sosyalleşmelerine ve paylaşmalarına yardımcı olurken, tuvalet toplum içinde davranış gibi alışkanlıklarının da gelişmesine yardımcı olur. Genelde okul öncesi öğretmenlerde aranan ilk özellik sabır ve anlayıştır daha sonra çocukları seven onlarla iletişim kurabilen insanlar olmaları istenir. Okul öncesi öğretmenliği üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olan kişilerdir. Peki, okul öncesi öğretmenleri nerelerde çalışırlar?


Sponsor Bağlantı

Okul öncesi öğretmenleri çalışma alanları

İlk akla gelen çalışma yerleri okullardır. Milli eğitim bakanlığına bağlı olan kreş, ilkokul, anasınıfı, yuva, çocuk klübü gibi yerlerde çalışırlar. Devlet memuru olarak girebilmek için KPSS sınavına girip atanmaları gerekmektedir.

Ayrıca okul öncesi öğretmenleri okul hayatlarına devam edip akademik kariyer ile kendileri gibi öğretmen yetişmelerini sağlayabilirler.

Son dönemlerde bilinen aile danışma merkezlerinde de çocuk gelişimi mezunu olanlar aile danışmanı olarak çalışabilmektedirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
DMCA.com Protection Status