PDR mezunları nerelerde çalışır?

PDR mezunları nerelerde çalışır?


LÜTFEN OYLAYIN

Pdr dediğimiz aslında psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümüdür. Ancak söylemesi çok uzun olduğu için artık adı pdr olarak kalmıştır. Çalışılan ve üretimin olduğu her yerde insan vardır ve insanın olduğu yerde mutlaka bir sorunda vardır. Bu yüzden bu bölüm doğmuştur ve son yıllarda baya gözde olan mesleklerden birisi haline gelmiştir. Eskiden bu kadar tercih edilmezken yeni üniversite öğrencilerinin gözleri de bu bölüme odaklanmıştır. Peki, pdr uzmanları 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olunca nerelerde çalışabilecekler?

Pdr Mezunlarının Çalışma Alanları


Sponsor Bağlantı

Milli Eğitim Bakanlığı

Pdr mezunları MEB bünyesinde Rehber Öğretmen olarak çalışabilmektedir.  Rehber öğretmen olarak tüm eğitim öğretim kademelerinde çalışabildikleri gibi Rehberlik Araştırma Merkezlerinde de yine rehber öğretmen olarak çalışabilmektedirler.MEB bünyesinde rehber öğretmen olarak anaokulu,ilkokul,ortaokul ve lisede çalışabilmektedirler.

Özel Okullar

Pdr mezunları özel okulların tüm kademelerinde rehberlik servisi bünyesinde çalışabilmektedirler. Ayrıca gençlik merkezleri ve danışmanlık merkezlerininde de öğrencilere hizmet verebilmektedirler.

Anaokulu ve Kreşler

Pdr mezunları gerek devlet gerekse özel okul öncesi kurumlarında çalışabilmektedirler.Ayrıca özel ve kamu da kreşlerde görev alabilmekte, buralarda öğretmenlik veya rehberlik hizmeti verebilmetedirler.Bu kurumlarda ağırlıklı olarak ailelere yönelik hizmetlerde verilmektedir.

Adalet Bakanlığı

Pdr mezunları tıpkı psikoloji mezunları gibi adalet bakanlığı bünyesinde adli bilirkişi olarak çalışabilmektedir.Yine MEB de olduğu gibi Kpss ile girilen bakanlık bünyesinde adliyelerde bilirkişi olarak çalışmaktadırlar. Suçlu çocuklar, boşanma,evlat edinme,denetimli serbestlik ve bunun gibi konularda çalışmaktadırlar.

Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı)

SHÇE kurumu bünyesinde çocuk esirgeme yurtlarında danışman olarak çalışmaktadırlar. Yurtta kalan çocukların gerek gelişim sorunları gerekse yurt ortamına uyumları konusunda gerekli çalışmaları yapmaktadırlar. Burada çalışan pdr mezunları rehber öğretmenler gibi çalışmaktadırlar.Ancak kurumun özellikleri sebebiyle çalışma ve uygulama alanları farklıdır.

Diyanet İşleri Başkanlığı

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Aile ve İrşad Merkezlerinde psikolojik danışmanlık hizmeti vermek üzere çalışmaktadırlar.Aile ve İrşad Merkezlerinin çalışma esasları; başvuruda bulunan ya da telefon ve e-mail yoluyla ulaşan bütün vatandaşlara kuşatıcı ve kucaklayıcı bir yaklaşımla dînî danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunmaktır. Ayrıca aile ile ilgili konularda farklı kurum ve kuruluşlarla da işbirliği içerisinde konferans, panel, seminer, kampanya, eğitim ve proje gibi faaliyetler düzenlemektir.

Emniyet Genel Müdürlüğü

Emniyet genel müdürlüğü bünyesinde polis teşkilatının psikolojik destek birimlerinde çalışmaktadır. Bu birimler her ilde olmakla beraber çeşitli ilçelerde de bulunabilmektedirler. Temelde çalışma alanları gerek polis teşkilatında çalışan emniyet mensuplarına destek olmak gerekse çocuk istismarı gibi vaakalar da gerekli destek hizmetlerini yürütmektir.

Türk Silahlı Kuvvetleri

TSK bünyesinde zorunlu hizmet olarak asteğmen veya kısa dönem er olarak bulunmakla beraber profesyonel anlamda teğmen ünvanı ile Rehberlik Danışma Merkezlerinde görev alabilmekte veya askeri okullarda Rehber Öğretmenlik yapabilmektedirler. Teğmen olarak mezun olabilmek için lisans mezuniyeti sonrası askeri eğitim almakta ve teğmen olarak göreve başlayarak albay rütbesine kadar yükselebilmektedirler.

Psikoterapistlik, Aile Danışmanlı ve Danışmanlık Merkezleri

Lisan mezuniyeti ile Pdr mezunları psikoterapist olamazlar veya danışmanlık merkezlerinde genellikle çalışamazlar. Bunun için yüksek lisans yaparak veya çeşitli derneklerin eğitimlerine katılarak gerekli belgeleri almalı halinde ancak bu tür merkezlerde çalışabilirler. Şuanda bir çok üniversite aile danışmanlığı sertifikası vermekte, klinik psikoloji yüksek lisans programlarına pdr mezunları kabul edilmekte veya önemli psikoterapi dernekleri eğitimlerle psikoterapistler yetiştirmektedirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
DMCA.com Protection Status