Reprezant Nedir ? Kime Denir ?

Reprezant Nedir ? Kime Denir ?


LÜTFEN OYLAYIN

“Reprezant kelimesi yabancı dilden Türkçeleştirilerek kullanılmaktadır ve temsilci anlamınagelir.Bu kelime yerine ilaç tanıtım elemanı veya tıbbi mümessil de kullanılabilir.

Reprezant; bir ilaç firması adına, firmaya ait (ruhsatlı) ilaçların tanıtımı ve pazarlamasıyla görevli kişidir.


Sponsor Bağlantı

Reprezant öncelikle tanıtımını yapıp, pazarlıyacağı ilaçlar hakkında edinilmesi gereken tüm bilgileri edinir.Daha sonra bu doğrultuda ziyaret edeceği eczaneleri, hastaneleri, sağlık ocaklarını, kamu veya özel kurum ve kuruluşların doktorlarını önceden belirler.Belirlenen yerlere giderek tanıtacağı ilaçla ilgili hazırladığı katalog veya örnek mamulleri göstererek ilacı tanıtır ve ilacın fiyatı ve bu fiyatlarda meydana gelebilecek değişiklikler hakkında açıklamalar yapar.Son olarak aldığı siparişleri ve yaptığı işlemleri bir rapor yazarak amirine iletir.

Reprezant olmak isteyen kişilerin

–          Bedensel ve ruhsal özrü bulunmayan,

–          Hareketli bir tempoya ayak uydurabilen,

–          İnsanlarla kolay iletişim kurabilen,ikna kabiliyeti yüksek,

–          Düşüncelerini etkili bir biçimde başkalarına aktarabilen,

–          Dış görünümüne dikkat eden,

–          Zamanı iyi kullanabilen, sabırlı ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.

İlaç endüstrisi , tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sürekli olarak gelişen bir sektördür. Sayıları bir hayli artan değişik türdeki ilaçlara paralel olarak ilaç firmalarının sayısında da son yıllarda bir artış gözlenmektedir. Bu nedenle iyi bir eğitim almış olan ilaç tanıtım elemanlarına her zaman ihtiyaç duyulmaktadır.

Mesleğin eğitimi Fatih Üniversitesine bağlı Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulunun “Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama” bölümünde verilmektedir.

Meslek liselerinin Ebelik, Ebelik-Hemşirelik, Hemşirelik, Laborant, Laboratuvar, Laboratuvar Teknisyenliği, Sağlık Memurluğu, Tıbbi Sekreterlik, Tıp Sekreterliği, Acil Tıp Sekreterliği ve İlkyardım Acil Bakım Teknisyenliği bölümlerinden mezun olanlar “Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. – Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA)” puanı almaları gerekir.
Tıbbi mümessillik pazarlama programı ilaç ve medikal sektörüne satış elemanı yetiştiren bir programdır. Bu programda yetişen öğrenci hem genel sağlık alanında hem de pazarlama alanında yetişecek dersler alır. Genel sağlık alanında ‘farmakoloji’, ‘insan anatomisi’,’hastalıklar bilgisi’ v.b derslerden oluşur. Pazarlama alanında ise ‘pazarlamada iletişim’,’pazarlama ilkeleri’, ‘müşteri ilişkileri yönetimi’ v.b konulardan oluşur.

Bu bölümde yetişen öğrenci ilaç firmaları,ecza depoları ve medikal firmalarında ‘tıbbi mümessil’,’satış temsilcisi’ gibi unvanlarla iş bulabilir.”

     Ama gelgelelim çoğu firma lise mezunu yada işletme, iktisat gibi tıpla alakası olmayan bölümlerden mezun olan kişileri alarak özel bir eğitim verdikten sonra bu işte çalışmalarına izin vermektedirler.Alacakları elemanlarda aradıkları en büyük özelik düzgün konuşmaları, dış görünüşüne dikkat etmeleri ve ikna kabiliyetinin yüksek olması.Bunun dışında reprezantın seyehatlarinde kalacakları yer, ulaşım vs. gibi ihtiyaçları şirketler tarafından karşılanır.

    Bunlar her ne kadar kulağa hoş gelsede reprezantlık göründüğü kadar kolay bir meslek değildir.Sürekli hareket halinde olmak, bütün gün doktor kapılarında beklemek, sürekli güler yüzlü olmak hiçte kolay bir iş değildir.

    Reprezantların doktorlara ilaçlarını yazdırmaları için bazen sadece sıcakkanlılık ve güleryüz yeterliyken; bazen sadece inandırıcı veriler yeterlidir.Ama bazen de çok lüks bir restoranda bir akşam yemeği ısmarlamak gerekebilir!

Tabi bu ne kadar doğru bir yoldur bilinmez.Doktorların ilaçları bilimsel kaynaklardan yararlanarak tanımasımı, reprezantlardan tanımasını mı tercih edersiniz !?..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ