Roketsan Mülakat Soruları

Roketsan Mülakat Soruları


LÜTFEN OYLAYIN

Kurumsal enerjimizin kaynağı; çalışkan, yetkin, güvenilir, cesur ve öncü insan gücümüzün başarı azmi ve yaratıcılığıdır. Şirketimizi gelecek yıllara taşıyacak en değerli sermayemizin çalışanlarımız olduğu bilinci ile yaratıcılıklarını ortaya koyabilmelerine imkân tanıyan, sürekli gelişimi destekleyen, şirket değerlerimizi benimseyip yaşatabilecekleri, istikrarlı ve huzurlu bir çalışma ortamını yaratabilmek ana hedefimizdir.

Mülakat Deneyimleri:

 • Mülakat tarihinden 3 gün önce telefonla arayarak mülakat yerini, tarihini ve saatini bildirdiler. Mülakat yaklaşık 1 saat sürdü. 4 kişilik bir grupla mülakat yapıldı. Bunların ikisi insan kaynaklarından diğer ikisi de teklif edilen pozisyonun yöneticileriydi. Mülakata kişisel bilgiler sorularak başlandı. Daha sonra eğitim bilgileri, üniversite hayatı, kariyer hedefleri üzerine konuşuldu. Pozisyon hakkında bilgi verildi.
 • Şirketin İnternet sitesinden başvuru yaptıktan 2 ay sonra bir pozisyon için grup mülakatına davet edildim. Pozisyonla ilgili 2 mühendis ve İK çalışanının bulunduğu bir ortamda genel olarak kişilik ve eğitim hayatı üzerine konuşuldu. Stajlarda yaptığım çalışmalar üzerine ayrıntılı sorular soruldu. Klasik neden bu şirketi tercih ettiniz gibi sorularda vardı

 

Seçme ve Yerleştirmede ana ilkemiz; 

Mevcut pozisyon açıkları adaylar arasından adil ve tarafsız bir tutum içerisinde karşılanmaktır.


Sponsor Bağlantı


Seçme ve Yerleştirme Süreci;

Bu süreç dört ana faaliyet sonucu tamamlanmaktadır.

 • Bütçe planı
 • Aday havuzu oluşturma
 • Seçme ve onay süreci
 • Oryantasyon

Her yılsonu bir sonraki yılın personel ihtiyacı belirlenerek yıllık iş gücü planı hazırlanmakta ve Yönetim Kurulu tarafından onaylanmaktadır. Diğer bir deyişle hangi pozisyona hangi özellikte personel alınacağı yılbaşında belli olmaktadır.

Aday havuzu, genel başvurular ve/veya yıllık işgücü planlaması doğrultusunda oluşan açık pozisyonlara yönelik verilen iş ilanları sonucu gelen başvurulara göre oluşmaktadır.  İlanlarımıza Roketsan WEB sayfası üzerinden veya Kariyer.net üzerinden ulaşmak mümkündür. (Belirli koşullarda gazete ilanı da verilebilmektedir.)

Yapılan tüm başvurular Roketsan’ın İnsan Kaynakları aday havuzuna kaydedilmekte ve son yenileme tarihinden itibaren 2 yıl boyunca muhafaza edilmektedir.

Roketsan’da  seçme ve onay süreci önceden belirlenmiş ve tanımlanmış kriterlere uygun şekilde yürütülmektedir. Yıllık iş gücü planlaması doğrultusundaki pozisyon açıkları için aday havuzundan önce Roketsan genel prensipleri ve daha sonra pozisyonun gerektirdiği özelliklere uygun özgeçmişler belirlenmektedir.


Roketsan genel işe alım kriterleri;

Tüm adaylar için;

 • T.C. Vatandaşı olmak,
 • Pozisyonun gerektirdiği yabancı dil seviyesini kabul görmüş bir sistemle belgelendirmek. (YDS,KPDS, TOEFL, IELTS, ITEP, ÜDS vb.)
 • Pozisyonun gerektirdiği sertifikalara sahip olmak ve belgelendirmek
 • Pozisyonun gerektirdiği programlama dillerine beklenen düzeyde sahip olmak.

Yeni mezun adaylar için eğitim ve başarı kriteri;

 • Pozisyonun gerektirdiği eğitimi veren üniversiteler arasında son Üniversite Seçme ve Yerleştirme Sınavı sonucuna göre yapılan sıralamada ilk 10 içinde olan üniversitelerden mezun adaylar için en az 2,5/4 not ortalaması, diğer üniversitelerden mezun olan adaylar içinse min. 3/4 not ortalamasına sahip olmak. İlk 10 içinde kalan üniversite mezunu olanlar için 2,2 ile 2,5 arasında not ortalamasına, ilk 10 dışında kalan üniversitelerden mezun olanlar için 2,5 ile 3,00 arasında not ortalamasına sahip olan adaylarda  ALES veya KPSS sınav sonucu 85 ve üzerinde olmak veya pozisyonla eş değer en az 2 yıllık tecrübe sahibi olmak,
 • Teknisyen kadroları için en az Meslek Lisesi mezunu olmak

Tecrübeli adayların bir üst kadroda görev alabilmesi için gerekli kriterler;

 • Mühendislik kadroları için pozisyonla eş değer ve/veya destekleyici en az 4 yıllık tecrübe sahibi olmak.
 • Uzmanlık kadroları için pozisyonla eş değer ve/veya destekleyici en az 3 yıllık tecrübe sahibi olmak.
 • Teknisyen kadroları için pozisyonla eş değer ve/veya destekleyici en az 10 yıllık tecrübe sahibi olmak
 • Özgeçmiş üzerinde gerekli kriterleri sağlayan adaylar mülakat süreçlerine davet edilmektedir. Mülakat süreci İnsan Kaynakları ve ilgili bölüm sorumlularının katılımıyla üç aşamadan oluşmaktadır.
 • Mülakat sürecinin ilk aşamasında adaylar temel yetkinlikleri ve pozisyonun diğer gereklerine uygunlukları açısından özgeçmişleri ile desteklenerek değerlendirilmektedir.
 • Birinci aşamada uygunlukları belirlenen adaylar teknik değerlendirmeye alınmaktadır. Bu değerlendirmede kullanılan araçlardan birisi sunum uygulamasıdır. Bunun için adaylara ilgili pozisyonla ilgili bir konu verilmekte ve bu konuyu İngilizce olarak, oluşturulan bir jüri önünde sunması beklenmektedir.
 • Her iki süreci de başarılı tamamlayan tecrübeli adaylar için eski çalıştığı yerlerdeki yöneticilerinden, yeni mezun adaylar için üniversitedeki hocalarından referans araştırması yapılmaktadır.
 • Pozisyona uygun aday bulunana kadar görüşmeler devam ettirilmekte ve aday belirlendikten sonra Roketsan içi onay süreci tamamlanmaktadır.

Bu değerlendirmelerin neticesinde, görüşme sürecine katılmış tüm adaylar sonuçla ilgili bilgilendirilmektedir. İşe girişi onaylanan adaylara Roketsan bünyesinde çalışmaya başlamak üzere hazırlamaları gereken evraklar bildirilmektedir.

İş Olanakları :

Roketsan’a başvurular tek kaynak olarak http://ik.roketsan.com.tr adresinden yapılabilmekte, bunun dışında yapılan başvurular dikkate alınmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
DMCA.com Protection Status