SAP Danışmanı Nerelerde Çalışır?

SAP Danışmanı Nerelerde Çalışır?


LÜTFEN OYLAYIN

Yazı dizimizin ilk üç yazısını okuduysanız bunları SAP danışmanlığı işine yeni başlamak isteyen arkadaşlarımız için yazdığımızı biliyosunuzdur. Bunu neden yazdım; çünkü bir firmada 3 yıllık tecrübe ile artık kendisine SAP danışmanı diyebileceğimiz insanlar zaten nerede çalışacağını nasıl iş bulacağını iyice öğrenmiştir  Lafı uzatmadan konumuza dönelim hemen

Artık kararınızı verdiniz SAP danışmanı olarak çalışmak istiyorsunuz diyelim ve çalışmak istediğiniz modülüde belirlediğinize göre size şimdi bir iş lazım.


Sponsor Bağlantı

Uzun vade de SAP Danışmanı olarak çalışmak ve bu alanda kariyer yapmak için başlanğıç aşamasında karşınıza 2 farklı seçenek çıkacaktır. Artık şansınıza hangisini yakalarsanız girin derim  Artık sizin mülakatlardaki başarınıza kalmış.

  • Zor olan 1. Seçenek : SAP Danışmanlık firmalarında işe başlayabilirsiniz kariyer sitelerinde arayabilirsiniz yetiştirilmek üzere SAP danışman adayı arayan bir çok danışmanlık firması bulunuyor. Çok fazla maaş beklentiniz yoksa bir tanesinde kısa süre de iş bulursunuz (umarım..). İşe girdikten sonra eğitim ve öğrenme süreciniz olacak bu süreyi ortama 6 ay olarak düşünebilirsiniz. Jn. SAP Danışmanı olarak Bu süreyi çok iyi değerlendirmeye bakın. Kısa süre de çok fazla bilgi ögrenmeniz gerekecek. Farklı farklı firmalara gitmeye çalışın. Ne kadar farklı firma görürseniz sizin için o kadar fazla deneyim demektir. Sonuçta siz bir SAP danışmanı olacaksınız ve gittiğiniz firmalarda ki insanlar sizin bilginizden faydalanacaklar. Sordukları sorulara, çözmenizi istedikleri problemlere tatmin edici yanıtlar vermeniz istenecektir. Muhtemelen 6-8 aylık süreciniz bittikten sonra çalıştığınız firma sizi SAP danışmanı olarak müşterilerine göndermeye başlayacaktır. SAP danışmanlık firmalarının dezavantajı sürekli olarak mobil olmak durumunda kalacaksınız. Ayrıca kendinize özel araç falan da beklemeyin
  • Biraz daha kolay olan 2. seçenek ise Bir şirketler grubu, holding gibi bir yapının SAP proje grubunda işe girmek. Bu tip yapılarda farklı farklı şirketler aynı çatı altında olduğu için tek bir sistem ile bütün firmalar aynı SAP sistemi içinde toplanmak istenir. İş yeriniz firmanızın bulunduğu lokasyonlar ile sınırlı olur, kısaca fazla mobil olmazsınız. Doğal olarak daha az şey öğrenirsiniz. Böyle bir proje ekibi işi bulmak da çok kolay değildir seçenekler sınırlı olur.

Diyelim ki yukarda ki 2 seçenekten birini seçtiniz ve 3 yıllık bir çalışma temposunu da tamamladınız

Şimdi ne olacak ;

Eğer birinci seçeneği seçtiyseniz artık siz bir SAP danışmanısınız. Tecrübeniz de var. Dilerseniz firma değiştirip maaşınızı biraz daha artırabilirsiniz ya da sosyal imkanları daha iyi olan bir işe girebilirsiniz. İsterseniz mevcut firmanızda daha iyi sosyal imkanlar verilmesini beklemeyi seçebilirsiniz.

İkinci seçenekten giderseniz geleceğiniz yer yine bir SAP danışmanlık firması olabilir ya da yeni SAP kurulumu yapan başka bir firma da key user gibi pozisyonlar sizin için uygun olacaktır.

SAP Freelancer Çalışanlar / Çalışmak İsteyenler

Biliyosunuz SAP için bir de freelancer çalışanlar var. Sizde çalışmak istiyor olabilirsiniz ancak herkes için uygun olmayabilir. Piyasa da tanınan birisi olmanız gerekiyor. Freelancer olarak çalışanlar genelde bir SAP danışmanlık firmasında çalışırken kendi müşterileri ile iletişimi iyi tutup işten ayrıldıktan sonra yine aynı portföy ile danışmalık hizmetleri veriyor ve yavaş yavaş -kaliteli iş de yapıyorsa- bu piyasa da tanınmaya başlıyor. En azından 4-5 yıllık firma bağımlı çalıştıktan sonra bu düzene geçmenizi tavsiye ediyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ