Sosyal Medya Uzmanı Maaşları

Sosyal Medya Uzmanı Maaşları


LÜTFEN OYLAYIN

Sosyal medyanın hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesiyle “sosyal medya uzmanlığı” da geleceğin meslekleri arasına girmeyi başardı. Markayı ve ürünü sosyal ağlarda temsil eden bu kişiler, pazarlama faaliyetlerine oldukça önem veren şirketler tarafından hayli aranır oldu. Nasıl olmasın ki? Sosyal medya uzmanları aracılığıyla markaları ve ürünleri hakkında internette yazılanları takip eden bu şirketler, uzmanlar sayesinde problemlere belki de hiç olmadığı kadar hızlı dönüş yapmaya başladı.

Peki markaları, ürünleri sosyal ağlarda temsil etmekle kalmayıp kullanıcılarla birebir iletişime geçen bu uzmanlar ne kadar kazanıyor? Aşağıdaki infografik Amerika’da yalnızca sosyal medya uzmanlarının değil aynı zamanda sosyal medyanın içinde olan metin yazarları, iletişim uzmanları, marka yöneticilerinin aldığı maaş miktarı hakkında da bize hayli bilgi veriyor.


Sponsor Bağlantı

İnfografikte yer alan bilgilere göre, sosyal medya uzmanlarının kazancı bölgeden bölgeye göre değişiyor. Her şeyden önce bir sosyal medya uzmanının iş bulacağı yer sayısı ülkemizde olduğu gibi Amerika’da da sınırlı. Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir dışında iş bulmaları hayli zor olan sosyal medya uzmanlarının şansını deneyeceği yer yine büyük şehirler. Amerika’da ise New York, San Jose, San Francisco, Los Angeles, Boston, Washington, Chicago, Seattle, Philadelphia gibi yerlerde iş arayacak olan sosyal medya uzmanlarının bölgesel açıdan şansı biraz daha fazla.

Sosyal medya uzmanlarının iş bulma olasılığının yüksek olduğu bu bölgelerde elde edilen kazanç bölgeden bölgeye değişiyor. Mesela New York’ta bir sosyal medya uzmanının yıllık kazancı 50 binle 80 bin dolar arasında değişiyor. Aynı bölgede sosyal medya pazarlama yöneticisinin ise yıllık kazancı 80 binle 120 in dolar arasında gidip geliyor. Ülkenin kıyı kesimlerinde kazanç oranları yüksekken iç kesimlerde nispeten daha da azalması dikkat çekiyor. Sosyal medya uzmanlarının en az kazandığı yer ise Arizona eyaletinde yer alan Phoenix bölgesi olarak göze çarpıyor. Phoenix’te York’ta bir sosyal medya uzmanının yıllık kazancı 40 binle 57 bin dolar arasında değişirken, aynı bölgede sosyal medya pazarlama yöneticisinin ise yıllık kazancı 58 binle 87 bin dolar arasında değişiyor.

Ülkemizdeki sosyal medya uzmanlarının ise aldığı maaş şirkete ve kıdeme göre değişiyor. Yenibiriş.com verilerine göre Türkiye’de bu uzmanların aldığı aylık maaş kıdem ve tecrübesine göre bin TL ile 5 bin TL arasında değişiyor.

Ülkemizdeki sosyal medya uzmanlarının şirketlerin bünyesinden çok halka ilişkiler, reklam ve iletişim ajanslarında çalıştığı göze çarpıyor. Bu alanda Türkiye’de verilen eğitim şimdilik Yeditepe Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans Programı olurken, sertifika programları hızla artıyor. Bu sertifika programlarının ise 3 bin 500 TL’den başladığı görülüyor.

İşte o infografik:

infooooo

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ