TEB Mülakat Soruları

TEB Mülakat Soruları

TEB İnsan Kaynakları tarafından yürütülen mülakat süreçleri deneyimsiz ve deneyimli adayların işe alımları olmak üzere 2 farklı kola ayrılıyor.

1927 yılında faaliyete başlayan Türk Ekonomi Bankası’nın, Şubat 2000’de halka açılması ile yüzde 84,25 oranındaki hissedarı TEB Mali Yatırımlar A.Ş., 10 Şubat 2005 tarihinde dünyanın 6., Euro bölgesinin en büyük bankası olan ve 87 ülkede faaliyet gösteren BNP Paribas ile ortaklık anlaşması imzaladı. Bu ortaklık; Türk finans sektörünün saygın ve güçlü markalarından biri olan TEB ile uluslararası bir marka olan BNP Paribas’nın güç ve deneyimlerini birleştirdi. Bu ortaklık anlaşması ile BNP Paribas; TEB Yatırım, TEB Leasing, TEB Factoring, TEB Sigorta, TEB Portföy Yönetimi ve Amsterdam’da bir Hollanda bankası olarak faaliyet gösteren TEB NV’de pay sahibi oldu.


Sponsor Bağlantı

TEB Mülakat soruları nelerdir?

Yazılı sınavı başarılı bir şekilde geçerek sözlü mülakata çağrılan ve İK yetkilileri tarafından belirli sorulara tabi tutulan adaylar sözlü mülakatı geçtiklerinde de bankada çalışmak üzere göreve başlatılır. Adaylara yöneltilen sorular aşağıdaki gibi karşımıza çıkmaktadır.

  • Güçlü bir yönünüzü ispat edin ve en az üç örneği bizimle paylaşın.
  • Kendinizi nasıl tanımlarsınız?
  • Bu zamana kadar en çok hoşunuza giden proje hangisi oldu?
  • Neden bu işe uygun olduğunuzu düşünüyorsunuz?
  • Aktif satış konusunda deneyimlerinizi anlatır mısınız?
  • Sizi arkadaşlarınıza sorsak nasıl tanımlarlar?
  • Neden bankacılık sektörünü tercih ediyorsunuz?
  • Değiştirmek istediğiniz bir özelliğiniz oldu mu?
  • 5 yıllık kariyer planlarınızda neler olduğunu bize açıklar mısınız?

TEB İnsan Kaynakları deneyimli aday işe alımlarında, yapılacak işin teknik boyutuna göre farklı mülakat süreçleri izliyor. Eğer görüşelecek pozisyon bilgi teknolojileri alanında ise, önce teknik mülakat uygulanıyor. Sonrasında TEB İnsan Kaynakları kendi mülakatını yapıyor.

Teknik kısmı daha hafif olan operasyonel mülakatlar için TEB İnsan Kaynakları bünyesinde görevli İşe Alım ve Kariyer Yöneticisi pozisyonunda çalışan insan kaynakları uzmanları görüşme süreçlerini başlatıyor. İlk iş görüşmesi sonucunda uygun görülen adaylara yetenek testi de uygulandıktan sonra, departman yöneticisi ile ayrı bir mülakat gerçekleştiriliyor. Bu görüşmenin de olumlu olması sonucunda teklif aşamasına geçiliyor.

TEB mülakatları genellikle yetkinlik bazlı mülakat sorularından oluşuyor. Bankacılık ve finans alanında ve daha da önemlisi TEB bünyesinde neden çalışmak istediğiniz ile ilgili sorular yöneltiliyor.

TEB staj başvurusu için de benzer mülakat süreci yürütülüyor. Öncelikle staj yapacağınız departman yöneticisi sonrasında da TEB İnsan Kaynakları ekibinden bir uzman ile mülakat süreci tamamlanıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ