Zara Mülakat Soruları

Zara Mülakat Soruları


LÜTFEN OYLAYIN

Personel alımlarında tüm adayları 3 ayrı mülakata tabi tutan hazır giyimin öncüsü zara, ilk iki görüşmede adayları mağazaların erkek ve kadın bölümlerinin müdürleriyle görüştürmektedir. Bu mülakatlar hemen hemen birbirine benzeyen tarzda geçmekte ve sorulan sorular birbirine benzer nitelikte olmaktadır. Mülakatlar sırasında adayların konuşma tarzlarına, yeteneklerine, sahip olduğu özelliklere, özgüvenlerine ve imajlarına bakılmaktadır. Üçüncü mülakatta ise second manager ile görüşme yapılmakta ve adaylar bazı sorulara tabi tutulmaktadır. Bunlar şu şekildedir.

–          Çocuk reyonu içerisinde bulunan birinin elinde dondurma var ve ürünlere doğru yöneliyor. Bu anda ne yaparsınız?


Sponsor Bağlantı

–          Birbirine oldukça yakın aynı şirkete ait iki mağaza var. Hedef kitlenin kendi mağazanı seçmesi için neler yaparsınız?

–          Zara’yı tercih etme nedeniniz?

–          Çalışanlarınız için İngilizce motivasyon konuşması yapabilir misiniz?

–          Bir müşteri ekibinizde yer alan bir personele bağırmaya başladı ve stand üzerinde yer alan ürünleri de personele doğru fırlattı. Personel de aynı şekilde müşteriye cevap verdi ve hakaret etti. Böyle bir sorunu nasıl çözersiniz?

Bünyesinde Zara, Bershka, Pull & Bear, Oysho, Zara Home, Massimo Dutti gibi markaları bulunduran Inditex’in Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü İpek Ötügen ile hem kendi kariyerini hem de bu ünlü markaların işe alım süreçleri üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

Inditex İnsan Kaynakları Direktörü İpek Ötügen’e bizlere vakit ayırıp bu değerli bilgileri paylaştığı için tekrar teşekkür ederiz.

  • İpek Hanım Merhaba, bize çok kısaca çalışma hayatınızdan / iş tecrübelerinizden bahseder misiniz?

Üniversiteyi bitirip Türkiye ye döndükten sonra McDonald’s Şirketinde Operasyon Koordinatörü olarak çalışmaya başladım. İnsan Kaynakları departmanın Operasyon bölümüne bağlanmasıyla birlikte kariyerime İnsan Kaynakları alanında devam etmeye karar verdim. 2002 yılında İnsan Kaynakları Uzmanı olarak Zara markasına geçtim. 2003 yılında Zara Insan Kaynakları Müdürü oldum. 2005 yılında Inditex in tüm markalarının Türkiye ye gelmesi ile beraber Inditex İnsan Kaynakları Direktörü Pozisyonuna yükseldim ve şu anda 46 kişilik İnsan Kaynakları ekibi ile Inditex Türkiye Mağazalarına destek veriyoruz.

  • İpek Hanım, İnsan Kaynakları alanında çalışmaya nasıl karar verdiniz? İnsan Kaynakları uzmanı olarak ilk yaptığınız mülakatı hatırlıyor musunuz? Nasıl geçmişti?

İşe Alım Süreçlerimizde kullandığımız pek çok araç var. Öncelikle şirketteki tüm pozisyonlar için yetkinlik bazlı mülakatlar yapıyoruz. Aşamalı olarak yaptığımız mülakat süreçlerinden geçen olumlu adaylara 2 ayrı yetenek/yetkinlik testi uyguluyoruz. Bu testler bizim için hiçbir zaman karar mekanizmasını oluşturmuyor ancak mülakatları destekleyen yardımcı araçlar olarak kullanıyoruz.

  • Inditex bünyesinde yeni mezunlar için ne gibi kariyer fırsatları var?

Inditex’te işin kalbi mağazalarımızda atıyor bu nedenle firma olarak mağaza yöneticiliği pozisyonuna çok önem veriyoruz. Inditex’de üniversiteden yeni mezun olan kişilere Management Trainee Programımız ile mağaza yöneticisi olabilme şansı veriyoruz. Uluslararası bir bakış açısıyla sektörde uzmanlaşma fırsatı sunan bir şirket olarak, kişisel gelişim ve iç terfiye çok önem veriyoruz.

Çalışanlarımızı yönetsel, kişisel beceri ve yeteneklerini geliştirmelerine yönelik eğitimlerle destekliyor ve terfi edebilecek potansiyellerimizi değerlendirme merkezleri aracılığıyla belirliyoruz. Inditex’de çalışmanın en büyük avantajının, gençlerin daha uzun yollarda edinebilecekleri deneyimi daha ciddi sorumluluklar alarak daha kısa zamanda edinme fırsatı yakalamaları olduğunu söyleyebilirim.

  • “Inditex mülakatlarında …. soruları mutlaka sorulur” dediğiniz sorularınız var mı, varsa bahseder misiniz?

Pozisyona göre o pozisyondan beklediğimiz yetkinlikler ile ilgili sorular ve vakalar yöneltiyoruz. Ancak bir tüyo verecek olursak Inditex hakkında bilgi sahibi olmaları bizim için önemli diyebilirim.

  • Inditex Grubu içerisinde mülakatlar farklılık gösteriyor mu? Zara mülakatları ile Bershka mülakatları arasında büyük bir değişiklik var mı?

Markalarımız farklılık gösterse de, yönetim prensiplerimiz aynı olduğu için mülakatlar arasında büyük farklar bulunmuyor.

  • Yabancı şirketlerle ilgili bize gelen sorular içerisinde çoğunlukla yurt dışı kariyer fırsatları yer alıyor. Sizin grubunuzda böyle bir kariyer imkânı mümkün mü?

86 ülkede bulunan uluslar arası bir şirket olduğumuz için tabi ki mümkün. Hatta daha yeni İnsan Kaynakları bölge müdürü arkadaşlarımızdan bir tanesi 13 ülkeden sorumlu Uluslar arası İnsan Kaynakları müdürü oldu. Mağaza yöneticilerimiz veya ürün direktörlerimizden de yurt dışına terfilerimiz oldu.

  • Mağazacılık alanında oldukça çalışanların büyük çoğunluğunu gençler oluşturuyor. Son dönemde çok konuşulan Y kuşağı ile ilgili neler söylemek istersiniz? Şirket içerisinde Y kuşağının şekillendirdiği ya da oluşturduğu İnsan Kaynakları uygulamalarınız var mı?

Inditex olarak bizim de ekiplerimiz oldukça genç ve dinamik. IK ekibimizde de pek çok Y kuşağı etkileri taşıyan ya da Y kuşağından gelen ekip arkadaşlarımız bulunuyor. Bu nedenle yaptığımız her projede bu izleri görmemiz mümkün. Y kuşağı doğru yaklaşımla firmamıza çok büyük katkı değerler sağlıyor.

  • Inditex İnsan Kaynakları’na iş başvurusu yapacak veya mülakata gelecek olan adaylara ne gibi önerilerde bulunmak istersiniz?

Biz mülakatlarda sadece pozisyonu kapatmaya çalışmıyoruz aynı zamanda yeni insanlar tanıyarak keyifli zaman geçirmeye çalışıyoruz. Bu nedenle gelen insanların da güzel vakit geçirmeleri, görüşme ile ilgili herhangi bir strese girmemeleri ve doğal olmaları bizim için yeterli.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ