Cv Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Cv Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Bir çok kişinin iş başvurusunda bulunacakların da korkuya kapıldığı nadir zamanlardandır. CV hazırlamanın zor olduğu düşüncesiyle telaş yaparlar. Bu yazımız ilk defa başvuru yapacaklar için sizlere yardımcı olacaktır.

İlk izlenim her zaman önemlidir. Bu normal hayatımızda da geçerli, iş hayatımızda da. CV sizi direk işveren tarafından işe alınacak bir dosya değildir. Sizin sadece işverenin gözünde ilk izlenim olarak kalmasını sağlamaktır. CV’niz iş başvurusuna uygun ise size kapıyı ilk önce açarlar ve daha sonrası sizin becelerinize ve işe uygun olup olmadığınıza kalmıştır.


Sponsor Bağlantı

İşveren iş ilanı verdiğinde önüne milyonlarca iş başvurusu gelmektedir. Bunları tek tek inceleyip önceden belirlenmiş olan niteliklere dikkat edilir. Örnek olarak, yaş, deneyim, CV’nin titiz ve temiz olması benzeri konulardaki bilgilere dikkat edilir.

 Dikkat Edilmesi Gerekenler

İyi bir CV için başvurduğunuz konuya odaklanmalısınız. İşveren, sizin deneyimlerinize ve becelerinizin yeterli olup olmadığına bakacaktır. CV’yi uzun yazmaktan kaçınmalısınız. İş deneyiminde yeni olanlar için 1 sayfa, deneyimli biri  en fazla 2 sayfa yazmalıdır. Ön mektubunuz 1 sayfayı geçmemelidir. Yazım kurallar ve noktalama işaretlerine mutlaka dikkat etmelisiniz işveren yazınıza dikkat ederek sizin düzenli olup olmadığınızı buradan anlayabilecektir. Verilen ilanda aranan özelliklere dikkat etmelisiniz. İş başvurularında bulunurken farklı alanlarda deneyimleriniz varsa ona uygun olarak bir CV seçmelisiniz. Ön mektupta işverenin web sitesinden ve hakkında bilgi toplayarak eşanlamlıları ile değiştirebilirsiniz. Verdiğiniz bilgiler ile istediğiniz pozisyonun size uygunluğuna dikkat ediniz.

CV’nizde kesinlik süslü fontlar kullanmayınız. Sade ve standart fontların dışına çıkmamalısınız. Eğer internet üzerinden CV’nizi yollayacaksanız mutlaka genel kullanılan fontlardan birini seçmelisiniz. İşverenin bilgisayarında açılmadığı takdir de bakılmayıp silinecektir.

CV’nizde yapacağınız şeyleri değil de yapabileceklerinizden bahsetmelisiniz. Eğer bir iş başvurusunda yalan söylerseniz o yalan elbet sizden istenilen işler içerisinden ortaya çıkacaktır. Bunun olmaması için mutlaka doğru ve sizi yansıtan bilgilerinizi yazmalısınız. İlan da istenilen bilgilere dikkat ederek hazırlamalısınız. Referans numarası verilip verilmediğine mutlaka bakın. Eğer posta yolu ile yollanılacaksa zarfın üzerine referans numarasını da ekleyin.  Kullandığınız kelimeleri üst üstte kullanmaktan kaçının. Eğer yaratıcı bir iş başvurusunda bulunacaksanız mutlaka yaratıcı konular üzerine düşünmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ