Cv Nasıl Hazırlanır ?

Cv Nasıl Hazırlanır ?

CV Nasıl Hazırlanır ?

Yeni bir iş başvurusu yapabilmek için iş sahiplerinin hepsi özgeçmiş istemektedir. Çok nadir özgeçmişsiz alan yerler bulunmaktadır. CV ( Özgeçmiş ) dilimize Latince’den girmiştir. Curriculum Vitae baş harflerinden oluşan CV özgeçmiş anlamına gelmektedir. İş başvurularınız da bitirdiğiniz okuldan, katıldığınız seminerlere, önceden çalıştığınız yerlerdeki deneyimleriniz, kişisel bilgilerinize kadar geçmiş bilgilerinizin bulunduğu dosyadır.

CV’nizi hazırlarken titizlikle hazırlamalısınız. Bir çok farklı tür de CV hazırlayabilirsiniz. Özgeçmişler farklı olabilirler. Fakat bazı istenilen bilgiler genellikle değişmezdir.


Sponsor Bağlantı

Herhangi bir firma ya da şirkete başvuracağınız da doğru bir CV sunmanız gerekir. CV’niz iş yerine uygun olduğunda kendinizi iş sahiplerine tanıtmanız daha mümkün olacaktır. Özgeçmişin içeriğinde, isim, soy isim, iletişim bilgileri, eğitim durumu, iş tecrübeleri, referanslar, ilgi alanlarınız olan konuları ele almaktadır.

CV, hazırlarken öncellikle doğru, anlaşılır, açık ve kısa hazırlamalısınız. CV içerisine başvurduğunuz iş için görüşlerinizi ve daha önce ki deneyimlerinizi de ekleyebilirsiniz. Okunaklı ve sade olursa dikkatleri daha çok çekeceksiniz.

Bilinen iki tür de özgeçmiş yazılır.

– Zaman Sıralı Özgeçmiş

– İşlevsel Özgeçmiş

Zaman Sıralı Özgeçmiş : Zaman sıralı özgeçmişte iş ve eğitimin en sonundan başlayarak ters tarih sırasına göre yazılmaktadır.

İşlevsel Özgeçmiş : İşlevsel özgemişte ise önemli olan bilgilerin gruplara ayrılmasıdır. Dilerseniz grup içerisinde tarih sırasına ayırabilirsiniz. Özgeçmiş iş görüşmesine gitmek için önceden adaylar tarafından hazırlanan CV mektup ile işverene ( İnsan Kaynakları Birimine ) gönderilir. Özgeçmişin kesinlikle bir dosya içerisinde  temiz, kırışıksız ve bükülmemiş olarak gönderilmelidir. Özgeçmişinize mutlaka yeni bir fotoğrafınızı eklemelisiniz.

CV hazırlama da tenik olarak size verebileceğimiz ipuçlarına dikkat ederseniz özgeçmişinizi daha özenli ve temiz olarak iş yerine sunabilirsiniz. Öncelikle CV’nizi Word ya da PDF formatında hazırlamalısınız. Kendinize uygun olanı seçerek boş olan ve ya kendinizin hazırladığı bir CV’yi özenle doldurup kaydedeceksiniz.  İlk önce CV’nizde çalışmak istediğiniz kurum ve ya şirketin çalışma isteğinizi ve başvurunu belirten bir yazı yazmalısınız. Çalışacağınız yerin size katacağı deneyimlerden, kariyerinizdeki hedeflerinizden, aldığınız eğitim ve eğer daha önce deneyimleriniz var ise çalışacağınız işte yapacağınız katkılardan bahsetmeye özen gösterin. Mülakat için randevu talebinizi bildirerek yazınızı burada sonlandırmalısınız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ