CV Örneginizde Olmaması Gerekenler

CV Örneginizde Olmaması Gerekenler

Özgeçmişinizde aralarında bağlantı bulunmayan bir çok iş mi var? İş arayan kişiler, özellikle genç olan ve kariyerlerinde değişiklik yapanlar, alakasız iş tecrübelerinin iş bulma şanslarına zarar vermesinden endişelenir. Ancak özgeçmişinizde alakasız işler olması gerçekten bir mesele mudur? İşe alımdan ve iş görüşmesinden sorumlu olan kişilere nazaran bu vaziyet iş geçmişinizde çok büyük bir boşluk yaratmadığı sürece çok önemli bir sorun değildir. Daha da önemlisi, firmalar bir tek boş pozisyonlarıyla ilgili deneyimleri değil; ayrıca, farklı kariyer dallarında, iş çevrelerinde ve pozisyonlarda çok kıymetli olan dönüştürülebilir yetenekleri de önemsemektedir.

Sonuç olarak iş geçmişinize neleri eklemeli, neleri eklememelisiniz? Bu probleminin cevabını ve başarılı bir iş başvurusunun yollarını öğrenmek için aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz:


Sponsor Bağlantı

Neleri Eklemelisiniz?

1. Başvurduğunuz Pozisyona Dair haiz Olduğunuz Tecrübeleri İçeren Bir Bölüm

Çalıştığınız pozisyonların hepsinde farklı yetenekler edinmişsinizidir; sadece, haiz olduğunuz yeteneklerinizi başvurduğunuz pozisyona uygun olarak gruplayıp özgeçmişinizin en başlangıcında belirtmelisiniz. Yeteneklerinizi ve başarılarınızı bu şekilde vurgulayarak potansiyel firmanızın ilgisini rahatlıkla kazanabilirsiniz. Ayrıca, sadece belirli bir firmanın ilgisini çekmeye çalışmaktansa, özgeçmişinizin başlangıcında anahtar sözcüklere yer verin ki otomatik özgeçmiş tarayıcılarında da ön plana çıkma şansınız artsın.

2. İletişim Yeteneklerinizi Vurgulayın

İletişim becerileri çalışma etiği, problem çözümü ve iletişim kurabilme yeteneği benzer biçimde becerilerdir. Peki bu beceriler özgeçmişiniz için niçin önemli? Çünkü başvurduğunuz ve daha önce çalıştığınız pozisyon ne kadar farklı olursa olsun, harika bir problem çözücü yada vakit yöneticisi olmak çok önemli yeteneklerdir. Firmalar hem geniş alanda etkili olabilecek, bununla birlikte kendi aradıkları pozisyonun gerektirebileceği çözümleme ve verimlilik gibi becerilere çok kıymet verirler. Adaylar yeteneklerinin çok geniş bir alanı kapsadığını gösterebilirlerse, tecrübeleri ne alanda olursa olsun firmaları etkilemeyi başarırlar.

3. İlgili Hobilerinizi Ve Projelerinizi ilave edin

Eğer meydana getirdiğinız kariyer değişiklikleri veya yeni mezun olmanız nedeniyle yaşamış olduğunız acemilikten dolayı özgeçmişinizin ilgili iş deneyimleri kısmı noksan ise, gönüllü çalışmalarınızı, hobilerinizi ve katılmış olduğunız iş dışı diğer aktiviteleri özgeçmişinize eklemek iyi bir fikir olabilir. Bir tek mantık çerçevesi içinde hareket ettiğinizden emin olun. Bu bilgiler yardımıyla firmalar hem ilgi alanlarınızı öğrenmiş olur, bununla beraber var olan rekabete karşı istediğiniz alanda çalışmak için ne kadar azimli ve tutkulu olduğunuzu görür.

Neleri Eklememelisiniz?

1. Çalıştığınız Her Firmayı, meydana getirdiğinız Her Sporu, katıldığınız Her Projeyi, Üyesi Olduğunuz Her Kulübü

İşe alım yöneticileri gereksiz ve abartılı detayları bir mil öteden bile seçebilir. Bu nedenle, özgeçmişinize deneyimlerinizi ve iş dışı aktivitelerinizi eklerken, bu işi başvurduğunuz pozisyona yönelik bir halde meydana getirdiğinıza emin olun. İş arayan bir fert olarak amacınız, yeteneklerinizi ve deneyimlerinizi değerlerini azaltmadan özetlemek, bununla birlikte olabildiğince kısa ve öz belirtmek olmalıdır.

2. Potansiyel Firmanızı Detaylarla Boğmayın

Eğer özgeçmişinizde çok fazla alakasız iş varsa, her birinde üstlendiğiniz görevleri tek tek belirtmeniz gerekmez. Eğer her ayrıntıyı dile getirirseniz, özgeçmişiniz çok uzun olur ve bunu asla istemezsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir özgeçmiş dikkat çekebilmek temenni ediyorsa çok uzun olmamalıdır. Belli pozisyonlar için görevlerinizi ve deneyimlerinizi belirtmek, diğerleri için ise bir tek iş başlıklarını ve referanslarınızı listelemek mükemmel bir yoldur.

3. Boşluklar

Boşluklar işe alım yöneticilerinde anlık bir kuşkuya sebep olurlar. O boş zamanlar sırasında tam olarak ne yapıyordunuz? Eğer mümkünse iş hayatınıza ara vermekten kaçınmalısınız. Çoğu şirket ekonomik şartların ve extra rekabetli iş dünyasının farkındadır; ancak, yinede eğer özgeçmişinizde işten çıkarılma şeklinde sebepler nedeniyle boşluklar varsa, teyit mektubunuzda bu boşluklara izahat getirmekten çekinmeyin. İş yaşamınız boyunca edindiğiniz yetenekleri ve deneyimleri nasıl belirtiyorsanız, niçin çalışmadığınızı da belirtmelisiniz.

Geçmiş işlerinizin kariyerinizin önemli bir parçası olduğunu unutmayın. Başvurduğunuz pozisyona uymasa bile o işlerden kazandığınız tecrübeler çok önemlidir. Yetenekleriniz mevzusunda kendinize güvenin ve tutkunuzun arkasında durun.

İstediğiniz İş Artık Sizin Olabilir!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ