Etkileyici Bir CV İçin İpuçları-2

Etkileyici Bir CV İçin İpuçları-2

CVdeki bölümlerden bir diğeri eğitimden daha önemli bir bölüm olan iş hayatı deneyimlerinizin bilgisini verdiğiniz kısım. CVnizin bu kısmı işe alınıp alınmayacağınız da etkili rol oynayabilir. Bu yüzden bilgiler doğru olmalıdır. Buraya yazdıklarınız başvurduğunuz iş hakkında ne kadar bilgi ve tecrübeye sahip olduğunuzun bir göstergesi olabilir. Çoğu işverenin sorduğu “Tecrübeniz Var Mı?” sorusunun cevabı CVnin bu bölümünde verilir. Bu açıdan önemi büyüktür.

CVnizi her zaman güncel tutmanız gerektiğini biliyorsunuz. Bunu bir adım daha ileri taşıyacak olursak şunu söyleyebiliriz; her iş başvurusuna özel bir CV hazırlayın. Bu başarı yani işe alınma şansımız artacaktır. Bunun yine başvuru yaptığımız şirketi araştırma ile ilgili olduğunu unutmayın. CVnizi hazırlarken şirket hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi edinmeniz sizi işverenin gözünde ön plana çıkartacaktır.
CVdeki iş ve staj deneyimi ile ilgili bilgiler bölümü…
Dediğimiz gibi bu kısım çok önemlidir. Bu konuda birkaç ipucu verebiliriz. İlk söylenmesi gereken eski işleriniz ile ilgili detayları çok fazla ön plana çıkartmayın. Özgeçmişinizin bu bölümünde geleceğe baktığınızı uzun vadeli düşündüğünüzü hissettirin.
Eski işleriniz ile ilgili detayları ön plana çıkartmayın demek önemli olmadığı anlamına gelmemeli. Burada demek istediğimiz eski şirketiniz, eski işiniz ve sizin o işte üstlendiğiniz sorumluluk üstünde durun. Ardından bu sorumluluğu potansiyel yeni işlerinizde de almak istediğinizi hissettirin ve başarıya inandığınızı gösterin.
Başarılı olacağınızı hissettirmek için önceki başarılarınızdan bahsetmek iyi olacaktır. Bunun için işinizdeki başarıların bir listesini yapmak mantıklı bir yoldur. Hatta daha da profesyonel bir hal almasını istiyorsanız ki bu önemlidir, yaptığınız işten grafik örnekleri verin. Örneğin bir şirkette bir mal veya hizmetin satışı ile ilgili bir bölümde çalışıyorsunuz. O iş başındayken mal veya hizmetin satışındaki değişiklikleri gösteren bir grafiği CV’nize eklemeniz sizin için olumlu bir ortam oluşturacaktır. Bununla birlikte başvurduğunuz iş ile ilgili örneklere de yer verirseniz işe hakim olduğunuz ya da en azından olabileceğiniz hissi uyandırır.
Yeterince iş deneyimine sahip olmayanlar ne yapacak?


Sponsor Bağlantı

Bu şekilde örnekler de mevcut. Ama büyük işlerde deneyim şarttır. Bunun için en başta staj yapmanız ve tecrübe edinmeniz gerekir. Ama bazı şirketler işe alıp eğitimde verebilir. Çoğu işe alacağı kişinin iş hakkında yeterince bilgisi ve uygulamalı tecrübesi olmasını ister. Bu gibi bir işe başvuruyorsanız iş tecrübelerinizi anlatacak farklı ve etkileyici bir yol bulmalısınız. Bu da mutlaka az da olsa bir yerden çalışmaya başlamayı gerektiriyor.

Etkileyici Cv Örnekleri

cv-sablonu23   ozgecmis-orngi

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hakan Altın dedi ki:

    Güzel bilgiler var güzel site 🙂

BİR YORUM YAZ