Evde Çocuk Bakıcılıgı

Evde Çocuk Bakıcılıgı

Özellik ev hanımları için evde iş imkanları son yıllarda büyük ölçüde artış gösterdi ve yüzlerce evde iş imkanı oluştu. Bu yüzlerce evde iş imkanı arasından en güzellerini sizler için araştırmaya devam ediyoruz.

Annelerin çalışma hayatına daha çok girmesi evde kalan ev hanımları için de yeni bir iş kapısı oluşturdu. Çocuk bakıcılığı…


Sponsor Bağlantı

Çocuk bakıcılığı yapmak duygusal anlamda ödüllendirici ve finansal açıdan da kazançlı bir iştir. Evde çocuk bakıcılığına başlamanın en zorlu taraflarından biri planlama aşamasıdır çünkü başlamadan önce birçok karar vermeniz gerekir. Evinizin hangi bölümünü kullanacağınızı, kabul şartlarınızı ve çalışma saatlerinizi belirlemeniz düşüncelerinizi düzenlemenize ve iş planı hazırlamanıza yardımcı olacaktır. Evde çocuk bakarak para kazanmak istiyorum diyenlere yardımcı olması açısından bu yazıyı hazırladık.

Bakım Alanı

Ev hanımları için makul bir evde iş imkanı olan çocuk bakıcılığı işine başlamak için büyük bir evinizin olması gerekmez. Oturma odanızı, mutfağınızı, bodrum katınızı ve hatta aile odalarınızı çocukların bakımı, yemeklerinin yedirilmesi ve uyutulması için kullanabilirsiniz. İlgili resmi kurumlara başvurarak gerekli olan ruhsat ve izinlerle ilgili görüşün. Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasını ziyaret ederek konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz. Ayrıca eviniz kiralıksa ev sahibinden de izin almanız gerekebilir.

Çalışma saatleri

İş sahibi olarak çalışma saatlerinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Rekabet edebilmek için çevrenizdeki rakiplerinizi araştırın ve çalışma saatlerini öğrenin. Çalışma saatlerinizin müşterilerin ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmalısınız. Buna ek olarak diğer bakım yerlerinin büyük çoğunluğunun kapalı olduğu zamanlarda siz açık olabilirsiniz. Örneğin gece bakımı hizmeti verebilir veya diğer bakım yerlerinden daha önce hizmete başlayabilirsiniz

Yaş grupları

Belirli yaş grubundaki çocukların bakımı genellikle daha kolaydır. Örneğin her yaş grubundaki çocukları kabul etmek yerine yeni yürümeye başlayan çocuklarla başlayabilirsiniz. Alternatif olarak sadece gezilere ve yürüyüşlere çıkarabileceğiniz okul öncesi yaştaki çocukları da seçebilirsiniz. Amacınız bir grup çocuğa uzun süre bakmaksa 0-12 ay arası bebekleri alarak ilkokula gidecekleri yaşa gelene kadar bakabilirsiniz. Çocuk bakıcılığı işine hızlı bir şekilde başlamanın en iyi yolu karışık yaş gruplarını kabul etmektir.

İş planlaması

Planlama evde çocuk bakımı işinizi başarılı bir şekilde yürütmenin en önemli parçasıdır. İş planı işletmenizle ilgili düşüncelerinizi toparlamanıza ve amaçlarınıza ulaşmak için gerekli olan adımları düzenlemenize yardımcı olur. Buna ek olarak işlerin yolunda gidip gitmediğini değerlendirmek veya ihtiyaçlarınızla ilgili ayarlamalar yapmak için belli aralıklarla iş planınıza başvurabilirsiniz. Ayrıca bir bütçe hazırlamanız işletme masraflarınızı yönetmenize ve fazla harcamaları engellemenize yardımcı olacaktır.

Faaliyetlerin planlanması

Çocukları oyalamanın farklı pek çok yolu vardır. Hikâye zamanları, oyunlar ve şarkılar küçük gruplar için güzel faaliyetlerdir. Çocukların oynamaları için yaşlarına uygun oyuncaklar ve yapbozlar alabilirsiniz. Bunlara ek olarak ufak ücretler karşılılığında parklara veya oyun alanlarına geziler düzenleyebilirsiniz.

Grup büyüklüğü

Daha ufak çocuk gruplarına baktığınız takdirde her biriyle daha fazla ve yakından ilgilenebilirsiniz. Büyük gruplar daha çok para kazanmanızı sağlasa da bir veya iki yardımcı almanızı gerektirebilir. Konuyla ilgili yönetmelikleri okumayı ihmal etmeyin.

Ne kadar kazanırım?

Bu genellikle sizin yaşadığınız şehre ve bölgeye ve de çocuğun yaş grubuna göre değişecektir. Buna bağlı olarak sadece tek bir çocuğun bakıcılığını yaparak ayda 500-1000 TL arasında değişen rakamlarda para kazanabilirsiniz. 2 ya da 3 çocuğa bakmış olsanız tam zamanlı bir işten kazanacağın paranın çok daha fazlasını kazanmış olursunuz.

Evde çocuk bakmak istiyorum ne yapmalıyım?

Eğer çocuk bakımı konusunda istekliyseniz ve bir an önce bu işten para kazanmaya başlamak istiyorsanız “yaşadığınız yeri ve ne kadar sürede ve ne yaş aralıklarında çocuklara bakabileceğinizi” belirterek yazımıza yorum bırakabilirsiniz. İhtiyaç sahipleri bu sayede size ulaşabileceklerdir. Yalnız size ulaşabilecek herhangi bir iletişim adresi yazmayı unutmayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Elif gürbüz dedi ki:

  Kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum. Evliyim bir kızım var 35 yaşındayım. Beylikdüzü büyükşehir bizimkent civarında çocuk veya bebek bakımı için güvenilir bir aile arıyorum. Referansım mevcuttur. Üniversite eğitimi almış ve anaokulunda öğretmenlik yapmış biriyim. Modern görünümlüyüm. Sigortalı çalışmak tercihimdir. Yavrunuz bana emanet edilirse her konuda altyapısal olarak iyi bakılacaktır. İrtibat için elfgrbzbylkdz@mynet.com dan ulaşabilirsiniz.

 2. Ayla dedi ki:

  Erlik te oturuyorum.anaokulu ogretmen emeklisiyim.çocuk bakmak istiyorum

 3. Ayla dedi ki:

  Ankara etlik te oturuyorum evinde çocuk bakmak istiyorum.emekli anaokulu ogretmeniyim.

 4. Efsane dedi ki:

  Selamun aleykum.Ismim Efsane.Azeriyim. Bursada yasiyorum.Bursali ile aile kurmusam.cocuk egitim okumusam.orgetmenim ingilizcemde iyi.evimde cocuk bakmak isdiyom.hem ingilizcede ogretirim isderseniz .cocukbakimin icerisinde gidecek.yani ilave para isdemiyom.Cok icden sevecek biriyim.Cocuklarlada iletisimim cok guzel.eve kamerada koya bilirsiniz.24saat izlemekcin.Allahdan korkarim.isimide Allahcin yaparim

BİR YORUM YAZ