Farklı iş başvuruları için farklı özgeçmiş hazırlanmalı mı?

Farklı iş başvuruları için farklı özgeçmiş hazırlanmalı mı?

Farklı iş başvuruları için farklı özgeçmiş hazırlanmalı mı?

Bu soruya hiç düşünmeden verilecek tek cevap evet. Bugün özgeçmiş hazırlayanların bir çoğunun yaptığı en büyük hatadır yanı özgeçmiş ile farklı birçok şirkete başvurmak.

Tek bir şablon kullanıyor olabilirsiniz. Sonuçta firmadan firmaya bilgilerim değişecek değil ya diye düşünebilirsiniz. Ancak durum tam olarak böyle değil aslında bilgileriniz firmaya göre değişebilir.


Sponsor Bağlantı

Kimlik bilgileriniz mail adresiniz gibi sabit olan bilgiler hakkında bir şablondan faydalanabilirsiniz. Ancak özgeçmişinizin geri kalan kısmında farklı cümleler kurmanız gerekir. Başvurduğunuz firmayı kısa bir şekilde araştırın. Ne istediklerini tam olarak anlayabilirseniz eğer daha önce çalıştığınız işlerde iş tanımı yaparken tam olarak onların aradığı kişiymiş gibi davranabilirsiniz.

Ayrıca hobileriniz de firmadan firmaya değişebilir.

Ön yazının etkisini kesinlikle hafife almayın. Her seferinde farklı bir ön yazı hazırlamak zorundasınız aslında. Karşınızda sanki firma yetkilisi varmış gibi ona hitaben bir ön yazı hazırlayın. Başvurduğunuz pozisyonu özel olarak belirtin ve kendinizin o pozisyon için yeterli olduğuna karşınızdakini en azından sizinle görüşmek isteyecek kadar buna inandırın ya da meraklandırın.

Tüm bu sebeplerden dolayı ön yazınız ve özgeçmişinizi her seferinde güncellemelisiniz. Bazı aldığınız sertifikaları sadece özgeçmişiniz uzun gözüksün diye yazmayın sonuçta o firmanın sertikalarla bi alakası yoksa özgeçmişinizde bilgi kalabalığından başka bir şey yaratmayacaksınız. Kısa öz ve net olun.

 

template-2-570  word_cv_ornegi_5

word_cv_ornegi_11 Picture-23-lg

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ