İş Başvurusu İçin Niyet Mektubu

İş Başvurusu İçin Niyet Mektubu

İş başvurusu için yazılan niyet mektubu kişinin başvuruda bulunduğu işi neden yapmak istediğini anlatıcı bir yazı olarak karşımıza çıkar. Bu yazının içeriği ortalama bir sayfadır ve anlatılmak istenenlerin yalın ve sade bir dille yazıya dökülmesi gerekir. Bu nedenle gereksiz ayrıntılara girmek ve sözü uzatmak yanlış bir davranıştır. Ayrıca etkili bir niyet mektubu yazmak kişinin bazı bilgi ve becerilerinin hangi seviyelerde olduğu konusunda bilgiler vermektedir. Dileyen herkes iş başvurusu için niyet mektubu örneği şeklinde internet üzerinden arama yaparak yazılmış olan mektup örneklerini görebilirler.

İş başvurusu için niyet mektubu yazarken dikkat edilmesi gerekenler


Sponsor Bağlantı

İş başvurusu yapacaksanız ve bir niyet mektubu yazmanız gerekiyorsa öncelikle bazı hususları bilmeniz gerekir. Niyet mektupları genelde İngilizce yazılır ve eğer iş başvurusu yapılan yer niyet mektubunun bu dilde yazılmasını istiyorsa mektubunuz İngilizce olmalıdır. Ancak şirketler kendi bünyelerinde aldıkları kararlar ile niyet mektuplarının Türkçe yazılmasını da isteyebilir.
Niyet mektubunda kişi kendisini bir sayfalık yazı içerisinde en sade ve etkili bir şekilde anlatmalıdır. Kişinin işe alınacağı şirkete bilgi ve deneyimlerini aktarması ve bunun yanında işe alınırsa şirkete ne tür faydaları olacağı mektup içerisinde belirtilmelidir. Ayrıca işe alındığı taktirde bunun kendisi için hangi doğrultularda yarar sağlayacağı da yine niyet mektubu içerisinde yer alması gereken bilgilerdendir.

Geniş çaplı ve hemen hemen her şeyin düşünüldüğü bir niyet mektubunun iş veren üzerinde etki bırakacağı unutulmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ