İş Başvurusu için Ön Yazı Metni Düzenlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş Başvurusu için Ön Yazı Metni Düzenlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş Başvurusu için Ön Yazı Metni Düzenlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bırakılan ilk intiba için ikinci bir şans yoktur, bu nedenle iş başvurusu için ön yazı hazırlarken en büyük itinayı göstermelisiniz! İşverenlerin çoğunluğu bir iş başvuru dosyasına dört dakikadan fazla vakit ayırmaz. Daha ilk ön seçmede iş başvuru sürecinden elenmek istemeyen bir kişi, anonim seri gönderimlerden olduğu kadar, özensiz bir şekle sahip, imla hatalarıyla dolu ya da kişisel konuların yer almadığı genel içerikli evraklardan da kaçınmalıdır.

Şekil hususunda ‘daha az olan daha fazladır’ ilkesi geçerlidir.


Sponsor Bağlantı

Mükemmel bir ön yazı, açık ifadeler içeren kısa, kişisel tutulmuş bir kısa mektubu (mektup) ve tablo şeklinde düzenlenmiş bir özgeçmişi kapsar. Sizi iş başvurusunda bulunmaya iten motivasyonu vurgulayın, mesleki hedefleriniz hakkında bilgi verin ve şirkete ait bilgilere de yer verin; bu firmaya ve işe duyduğunuz ilgiyi vurgular.

İş başvurunuzu her zaman tek bir kişiye yöneltiniz. İlan yoluyla yayınlanmış bir iş için iş başvurusunda bulunuyorsanız, temas kurulacak kişi ile iletişim adresi normalde biliniyordur. Bu bilgilere sahip olmadan yapılan bir iş başvurusunda en iyisi, şirketle temasa geçerek çalışmak istediğiniz bölümün yöneticisini sormak olacaktır. Muhatabın ve firmanın isimleri çok önemlidir; bu nedenle en iyisi iki kez kontrol edin!

İçerik dört ‘N sorusuna’ yanıt verir

Başarılı bir iş başvuru sahibi, motivasyon yazısında dört hususa yanıt verir:

Neden iş başvurusunda bulunuyorum?
Ön yazınızın, giriş kısmından hemen sonra doğrudan bireysel olarak güçlü olan yanlarınızla başlayın. Bunu en iyi şekilde şu anki görevlerinizle ve yetkinliliklerinizle yapabilirsiniz.

Neden özellikle bu şirkete ilgi duyuyorum?
Her ön yazıda şirkete yönelik açıklamalar yapılmalıdır. Ne de olsa her personelci için, neden özellikle bu firmada çalışmak istediğinizi öğrenmek önemlidir. Burada, şirketle detaylı bir şekilde ilgilenmiş olduğunuzu gösterebilirsiniz.

Benim sunacaklarım nelerdir?
Önemli olan, iş ilanında talep edilen ve ‘Soft Skills’ olarak adlandırılan ‘kişisel yetenekleri’ belirtmek ve bunları gerçeklerle belgelemektir.

Neye ilgi duyuyorum?
Ulaşmak istediğiniz mesleki bir hedefiniz var. Mesleki başarılarınızı yazın, bunlar aday olarak sahip olduğunuz en iyi argümanlardır. Yapmış olduğunuz ifadeleri onaylayabilecek referanslar belirtirseniz, özellikle çok inandırıcı bir etki uyandırırsınız.

Son olarak, mülakata davet edilmek için, görüşme talebinizi iletin.

Dikkat: Sübjonktif cümleler kullanmayınız, bu tür cümleler güvensizlik etkisi uyandırır! Sanırım, ümit ederim, olabilirdi veya yapabilirdim gibi kelimelerden kaçınınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ