İş Görüşmelerine Çağrılmanız İçin 7 Önemli İpucu

İş Görüşmelerine Çağrılmanız İçin 7 Önemli İpucu
  1.      Başvuracağınız firma hakkında detaylı araştırma yapın.

Başvuracağınız firma hakkında elbette bir takım bilgilere sahipsiniz ancak o şirketin kurumsal yapısını ve kültürünü bilerek hazırlanmanız sizi her zaman diğerlerinden bir adım öne çıkaracaktır. Öncelikle ilgilendiğiniz pozisyonda aranan nitelikler sizin vasıflarınızla örtüşüyor olmalı. Aksi takdirde size ve pozisyonunuza uygun olmayan bir işe başvurmak ilerideki iş fırsatları için de sizi olumsuz etkileyecektir. Bunun için şirkete hâkim olduğunuz kadar ilgili ilanın detaylarını da çok iyi kavramalısınız.

  1. Yarışı kazanmak için önce kurallara uymalısınız.

Günümüzde kariyer sitelerine üye olmak, cv oluşturmak ve hemen işe başvurmaya başlamak çok kolay. Bu kolaylık önünüze gelen her ilana başvurmanız demek değildir. Seçici olmalısınız. Bir şirketin birden çok ilanına başvurmak o şirket için sizin ne istediğinizi bilmemeniz anlamına gelir. Oyunu kurallarıyla oynamak gerekir. Kariyer sitelerinden gelen binlerce başvuru arasından sıyrılıp değerlendirmeye alınmanız için size birkaç tavsiyem olacaktır. Kariyer sitelerini verimli kullanan İşe Alım Uzmanları, önüne gelen binlerce adaydan sadece istediği özelliklere sahip olan adayları görüntülemek için bu sitelerin filtreleme araçlarını kullanırlar. Filtreleme araçlarını kullanan uzmanlar, ilan detaylarında istedikleri özellikleri filtreler ve bunun sonucunda uygun adayları değerlendirmeye alırlar. Siz de filtreleme kısmında elenmek istemiyorsanız ilan detaylarını ve şirketin kurallarını iyi takip etmelisiniz.


Sponsor Bağlantı

  1. Ön Yazı’nın önemini unutmayın.

Adaylar genelde ön yazı deyince, bütün uzmanların sadece ön yazıyı okuduğu ve özgeçmişinden önce burayı değerlendirdiği yanılgısına düşmektedirler. Bu yüzden ön yazılarda özgeçmişlerin kopyasını bulabilirsiniz. Hâlbuki ön yazıda özgeçmişiniz dışındaki bilgilere yer vermelisiniz. Ön yazı her şirket için farklı olmalıdır. Ön yazıda şirketi ne kadar tanıdığınız, pozisyon için uygunluğunuz ve şirketin gelecekte size neler katabileceğini anlatmanız sizin yararınıza olacaktır.

  1. Firmaya ve ilana özel özgeçmiş oluşturabilirsiniz.

Kariyer sitelerinde birden fazla özgeçmiş oluşturabilirsiniz. Özgeçmişlerimizin dolu olmasına özen gösterirken karşı tarafında işine yaramayan bilgilerden arındırmamız gerekmektedir. Örneğin, eğer bir müdür pozisyonuna başvuruyorsanız, bugüne kadar yaşadığınız tecrübelerdeki liderlik özelliklerinizi, ekip yönetme ve motive etme becerilerinizi ön plana çıkaran bir cv oluşturabilirsiniz. Fakat daha teknik bir yer için başvuruyorsanız ve bir takım için çalışacaksanız o zaman cv’nizi liderlik özelliklerinizle boğmamanız gerekmektedir. Şirketlere kendilerini özel hissettirerek ilgilerini çekebilirsiniz.

  1. Cv formatlarını etkin kullanın.

Yoğun bir şekilde işe alım yapan şirketlerde çalışan işe alım uzmanları özgeçmişleri değerlendirirken daha kolay karşılaştırma yapabilmek için hep aynı formattan cv görmek ister. Fakat daha az alım yapan ve sizin yaratıcılık gibi özelliklerinizin olması beklenen pozisyonlarda ise değişik cv formatlarını kullanabilirsiniz. Örneğin; turistik bir işletmede  barmen olmak istiyorsanız kameranın karşısına geçip yeteneklerinizi sergilediğiniz bir görsel şov olarak görüntülü cv oluşturabilirsiniz.

  1. Özgeçmişinizde eksik bilgi kalmasın.

Özgeçmişinizi oluştururken zaman kaybı olarak gördüğünüz ancak karşı taraf için çok önemli olan birçok bilgiyi eklemeyi unutabiliyoruz.  Örnek olarak üniversitede dergi çıkarma ile ilgilendiğinizi yazabiliyorsunuz fakat dergide aldığınız sorumlulukları edindiğiniz tecrübeyi anlatan bir bilgi eklemiyorsunuz. Bu da yaptığınız ve ya içinde yer aldığınız organizasyonun gerektiğinden daha az değer görmesine neden oluyor. Bunun yerine gerek iş gerekse aktivite olarak yaşadığınız her tecrübenin size neler kattığını çok kısa ve öz bir şekilde karşınızdakine aktarmaya çalışın.

  1. Fotoğraf seçimi ilk izlenim için önemli bir puandır.

İlk intiba hepimiz için çok önemlidir. Resmi olmayan bir sosyal medya profil fotoğrafı ya da evde, açık alanda kamera karşısına geçip kendinizi çektiğiniz bir fotoğraf sizi ciddiyetsiz gösterecektir. Bunun yerine resmi bir kıyafetle, cepheden çekilmiş düz fonlu fotoğraflar özgeçmişinizin kalitesini daha da arttıracaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ