İyi Bir Cv Nasıl Hazırlanır ?

İyi Bir Cv Nasıl Hazırlanır ?

İyi Bir Cv Nasıl Hazırlanır ?

Öncellikle iş ve özel hayatınıza dair tüm gereksiz bilgilerden arındırılmış olmalıdır.

Başvuru yaptığınız iş hakkında ön yazı hazırlayarak hangi pozisyonda çalışmak istediğinizi belli ederek işverenin sizi daha iyi tanımasına yardımcı olabilirsiniz.


Sponsor Bağlantı

Özgeçmişinize koyacağınız fotoğraf çok önemlidir. Vesikalık fotoğraf olmalısına dikkat etmelisiniz. CV’nizi gereksiz yere uzatmanıza gerek yok.

Kısa ve amaca yönelik olmasına dikkat edin. Bir sayfayı geçmemesine dikkat ediniz. Eğer belirtmek istedikleriniz sığmıyor ise ön mektupta kalan bilgilerinizi ekleyebilirsiniz. O zamana kadar yaptığınız iş deneyimleriniz ve eğitimlerinizi de mutlaka eklemelisiniz. CV’de en önemli olan ön yazınızdır. İçerisindeki bilgilerden çok iş veren ön yazınıza bakmaktadır.

Eğer bildiğiniz yabancı diller var ise mutlaka yazmalısınız. Yabancı dil ile diğer adaylardan sizi bir tık daha öne çıkaracaktır. Hobilerinizi doğru bir şekilde yazmalısınız ki yalan olan şeyleri yapmak zorunda kalmayın. CV hazırlarken bir diğer dikkat etmeniz gereken aynı kelimelere takılmamanız. CV’nizi daha sade ve basit gösterecektir. Bu daha dikkat çekici olacaktır.

Özgeçmişiniz, işverenin gözünde sizden kalan ilk izlenimdir. CV’nizin güzel, düzgün ve hatasız olması, cümlelerinizin anlaşılır olması, düzen ve tertipli olmanız işverenin sizin bu işi ne kadar önemseyip önemsemediğinizi anlamasına yardımcı olacaktır.

Sahip olunan deneyimler staj ya da profesyonel çalışmalar da neler yaptığınızı ayrıntılı bir şekilde yazar iseniz yaptığınız başvuru da işverenin pozisyonunuza uygunluğunu görmesini sağlayabilirsiniz.

Özgeçmişteki bilgilerinizin işverene tam olarak bilgileri veremez iseniz bu sizin için daha büyük sorun olacaktır. CV’nizi hazırlarken dikkatli ve boş bir alan bırakmamak için CV’nizi özen ile hazırlamalısınız.

Referans bölümü de en önemli ayrıntılardandır. Bu bölümde samimi olmadığınız ve çok iyi tanımadığınız kişileri referans olarak göstermemelisiniz. Eğer referansınız yoksa bu alanı CV’nize koymamanız sizin için daha uygun olacaktır.

Özgeçmişinizi hazırlarken kullandığınız ofis programı da önemlidir. Excel programında hazırladığınız özgeçmiş, işveren baktığında karmaşık olarak gözükebilir. Word programın da hazırlamanız sizin açınızdan daha iyi bir izlenim bırakılacaktır.

Yazılışından emin olmadığınız kelimeleri mutlaka internetten araştırmalısınız. Yazım hataları yapmamaya özen göstermelisiniz.

Bu saydıklarımızı size özen ile hazırlarsanız işverenin gözünde ilk izleniminiz mutlaka iyi olacaktır. Özgeçmişinizde iyiyse izlenimizi kolaylaştırabilirsiniz.


Son yazdığımız makale olan”Boş Cv Doldur” adlı konumuzu incelediniz mi ?

Resimli cv şablonları konumuzu okuyup, birbirinden rekli cv örneklerini incelediniz mi ?

Cv hazırlama ile ilgili çok değerli bilgiler verdiğimiz “Cv Hazırlama İpuçları” konumuzu incelediniz mi ?

Sitemizde cv örneklerine en çok yer verdiğimiz “Güncel Cv Örnekleri” konumuzu incelediniz mi ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ