İyi Bir Ön Yazı Yazmanın Sırları

İyi Bir Ön Yazı Yazmanın Sırları

Yeni iş arayışında olan adaylara anket yapılsa ve ‘iş ararken en çok nerede zorlanıyorsunuz?’ diye sorulsa, ‘ön yazı’ cevabı en çok söylenen cevaplardan biri olur. Gerçekten de kendimi bildim bileli tüm iş arayışım ‘ya nasıl bir ön yazı yazsam ki bu ilana?’ sorusunun çevresinde şekillendi. Bir bilene danıştığımda her kafadan farklı bir ses çıktı, kimi pozisyona göre ön yazı önerdi, kimi şirkete göre. Kimi kendini yansıtmalısın detaya girmelisin dedi, kimi ne kadar kısaysa o kadar iyi olduğunu savundu.

Ön yazı konusu ciddi bir yer tutuyor, kimse ön yazıyı tam olarak nasıl yazması gerektiğini bilmiyor. İşin garibi, ön yazının gerçek anlamda uzmanı olan kimse de yok. İncelediğim tüm ön yazılar ise belli bir çemberden dışarı çıkamıyor, klişelerden arınamıyor ve hep kendini tekrarlıyor. Peki, bu ön yazı dediğimiz şey nasıl olmalı? Ne kadar zor olabilir ki özgeçmişe bir giriş yazmak? Öyle demeyin, üzerine kitaplar bile yazılan bu ön yazı denen şey aslında odaya girerken çaldığınız kapı. Eğer iyi çalarsanız mutlaka odaya girebiliyorsunuz, yani CV’nize göz gezdirtebiliyorsunuz. İşte ön yazı yazmanın şifreleri, başlayalım.


Sponsor Bağlantı

  • Ön Yazı Gerçekten Okunuyor mu?

Bir kere şu “ön yazılar okunmuyor zaten ya!” efsanesini bitirelim: Ön yazılar okunuyor arkadaşlar! Evet, hangi IK’cıyla görüştüysem bu soruyu sordum ve şu ana kadar “okumuyorum, önemsiz buluyorum!” diyene rastlamadım. Bir Satış Yöneticisi olarak kendim de yaptığım işe alımlarda mutlaka ön yazıya bakıyorum. Kötü ön yazı çok etkilemiyor belki beni ama iyi bir ön yazı CV’nin geri kalanına daha olumlu bakmama neden olabiliyor. O yüzden, iyi ön yazı sizin öne geçme fırsatınızdır.

  • Ön Yazıya Nasıl Başlarız?

‘Sayın’ mı demeli, ‘Selam’ mı demeli, ‘Merhaba’ mı iyi gelir, ‘Selamlar’ mı desem derken kafalar karışıyor değil mi? Peki bu ön yazıya nasıl başlayacağız? Bunun çeşitli senaryoları var. Eğer gönderdiğiniz kişinin ismini ve soyismini biliyorsanız başına SAYIN koyarak bir girizgâh yapabilirsiniz, gayet de şık bir giriş olur. Sayın İbrahim Babadağı, gibi mesela. Sonundaki virgülçok önemli, onu sakın atlamayın. Eğer ismini bilmiyorsanız, Sayın İnsan Kaynakları Yöneticisi,uygundur. Ne eksik, ne fazla.  

  • Konuya Nasıl Gireceğim?

Burası ortamın ısınmaya başladığı yer. Ön yazınızın girişinden sonraki ilk paragraf. Dikkatleri topladınız topladınız, yoksa direkt özgeçmişe atlanır. O yüzden ilk etapta hangi ilanla ilgilendiğinizi, bu ilanı nerede gördüğünüzü, varsa ilanın tarihini ve ilanın referans numarasını yazmanız gerekiyor. Kesinlikle çok uzun olmayacak, bir veya iki cümle kâfi. Şöyle örnekleyelim:

 

  • Detayı Nasıl Vereceğim?

Burası ‘gerçek ön yazı’ dediğimiz, ön yazının ana kısmı. Giriş paragrafından farklı olarak daha uzun ve daha detaya girmenizin beklendiği yer. Yöneticilerin en çok aklında kalan ve en dikkatli okudukları cümleler buralarda yatıyor. Okuyan kişinin fazla zamanını almadan, ne çok uzun, ne çok kısa bir şekilde derdimizi anlatacağız. Öncelikle bu pozisyon için neden uygun bir aday olduğunuzu düşündüğünüzün cevabını vermelisiniz. Bu pozisyon için şirkete ve rapor vereceğiniz yöneticinize ne sunacaksınız? Heybenizde neler var? Yönetici bu pozisyon için hangi özelliğinizle ilgilenir, iyi olduğunuz ve bu pozisyonda çok iyi sergileyebileceğiniz özelliğiniz hangisi? Bahsettiğim gibi, uzun tutmadan ama vurucu. Geçmiş tecrübelerinizi şirket şirket yazmaya, yıllarını belirtmeye, görev tanımına girmeye hiç gerek yok, zaten CV’nizde yok mu onlar? Dedik ya, ön yazı odaya girerken çaldığınız bir kapı, kırmaya gerek yok, sakince çalalım kapımızı. İşte başarılı bir örnek şu olabilir:

Bu pozisyona aday bir çalışanda ihtiyacınız olduğunu düşündüğüm çoğu özelliği taşıyorum. Satış alanının her pozisyonunda toplamda 5 yıllık bir tecrübem ve Direkt Satıştan Soğuk Satışa, Satış Yöneticiliğinden Bayi Yönetimine kadar tüm ilgili konularda size sunabileceğim başarılarım var. Ek olarak, iş yapışımda sürekli olarak yaratıcılığı, farklı pencereler kullanmayı ve sınırları zorlamayı seviyorum. İlgili ilanın iş tanımını okuduğumda gçemişteki tecrübelerimi de kullanarak şirketinize, pozisyona ve yeni takımıma hızlıca adapte olacağımı ve pozisyonda benden beklenenin çok daha üstünde bir performans sergileyeceğimi düşünüyorum.

  • Ön Yazı Nasıl Bitirilir?

En kolay kısma geldik, çoğu bitti azı kaldı. Derdinizi yukarıda anlattıktan sonra bitirişi şu şekilde yapabiliriz:

Detaylı CV’mi ekte bulabilirsiniz. Mülakata katılarak yetkinliklerimin pozisyona uygunluğu hakkında konuşmayı merakla bekliyorum. Eğer pozisyonla siz ilgilenmiyorsanız, özgeçmişimi ve ön yazımı ilgili kişiye ulaştırmanızı rica ederim.

İlginize Teşekkürler, Saygılarımla.

Gayet şık bir bitiriştir. Böylece ilgili kişiye heyecanınızı yansıtmış ve  karşı tarafın pozisyonla ilgilenmediği olasılığını da bertaraf etmiş oluyorsunuz. İletişim adreslerinizi, e-mailinizi, cep telefonunuzu da yazmayın, CV’nizde zaten gerekli yerlere yazdınız, tekrarlamaya gerek yok.

İşte bitti, harika bir ön yazınız var. Dikkat etmeniz gereken birkaç şeyi de kontrol ettikten sonra içiniz rahat bir şekilde gönderebilirsiniz ön yazınızı:

  • Eğer CV’nizi e-mail ile gönderiyorsanız ön yazıyı direkt olarak e-maile de yazabilirsiniz, CV’ye koymanıza gerek yok. Yalnız, e-mailinize CV’nizi eklemeyi sakın unutmayın
  • Eğer internetten veya elden başvuracaksanız bu ön yazıyı en üste koymayı unutmayın, adı üstünde, ön yazı.
  • Bu genel bir ön yazı örneğidir ve her pozisyona kullanılabilir, ama eğer daha profesyonel bir iş arama yöntemi uygulamak istiyorsanız pozisyona veya şirkete göre modifiye edilmiş ön yazılar da mevcut. Bunları ilerleyen zamanlarda banaisbul.com üzerinden bulabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ