Mektup Örnekleri

Mektup Örnekleri

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere mektup nedir,özellikleri ve çeşitleri nedir ve nasıl yazılır bunlardan bahsedeceğiz. Mektup yazma hakkında püf noktaları sunduktan sonra, yazımızın en alt kısmına mektup örneklerini vereceğim. 10 adet mektup örneği görseli ve her görselin altında word dosyasıyla beraber indirme linki koyacağım. Word dosyasını indirdikten sonra, üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Kendiniz en baştan mektup yazabilirsiniz. Şimdi en önemli konu başlığımıza değineceğim. Mektup nedir ? Önce bunu kavramamız gerekiyor. Daha sonrasında mektup çeşitleri ve mektup nasıl yazılır gibi temel konuları inceleyeceğiz.

Mektup Nedir?


Sponsor Bağlantı

 

Edebiyatımızda ise mektup türü, Tanzimat Edebiyatı döneminde gelişmeye başlamıştır. Özellikle de Abdülhak Hamit TARHAN ve Namık Kemal’in birbiriyle yazıştıkları mektuplar, bu gelişmenin önemli ve tipik örnekleri arasında yer almaktadır.

Mektup, günümüzde hala müfredatta yer alan, öğrencilere derslerde öğretilen, bazı iş görüşmelerine, kurumlarda, ilişkilere veya bir dosta arkadaşa yazmak için her zaman kullanılmaktadır. Eskiden daha çok kullanılan mektup yönteminde eskiden olduğu gibi olmasa da değer veren kişiler bulunmaktadır. Fakat bir hayli teknolojinin ilerlemesinden dolayı mektup nasıl yazılır konusunda bir bilgiye tam olarak sahip değillerdir.

Mektup Özellikleri

Özel mektup, edebi mektup, resmi mektup ve iş mektupları bulunmaktadır.

Özel mektuplarda göndericiyle alıcının birbirine karşı özel durumları yanında, ele alınan konu da metnin üslubunu belirlemektedir.

İş mektuplarında açık ve sadece bir anlatım olmalıdır.

Dost ve arkadaş arasında konuşabilecek her konuda mektup yazılabilmektedir. Bunlar, özel mektuba girmektedir.

Özel mektuplar değerini ve gücünü içtenlikten yana sağlamaktadır.

Dilekçe de bir iş bu mektubu sayılmaktadır. Sadece aralarında küçük ayrımlar bulunmaktadır.

Dilekçe kısa ve öz bir şekilde olmalıdır.

Mektup, roman, öykü gibi türlerde de kullanılabilmektedir.

Mektup Çeşitleri

İki çeşit mektup bulunmaktadır. Özel mektup, Edebi ve Felsefi mektup.

Özel Mektup

Birbiri ile ilişiği bulunan kimselerin birbirine gönderdikleri mektuplardır. Özel mektubun konusu sınırsız olabilmektedir. Hayatın güncel konularını yansıtan özel mektuplar, ”günlük” ile benzerlik gösterebilmektedir. Özel mektupların en belirgin özelliği ise, yapmacıktan uzak, içten geldiği gibi yazılmış olmasıdır. Özel mektubu yazan kişi, yazdıklarının yayımlanmayacağını bildiğinden edebiyat ve toplum kurallarının da baskısından kurtularak, yazmak istediklerini rahatlıkla yazmaktadır. Sanat, bilim, düşünce, siyaset adamlarının mektupları, düşünce, duygu ve hayatlarının aydınlanmasına yarayan ve yaşadıkları devir ve çevre üzerine bilgi edinmemizi sağladıklarından, önemli bir mektup türüdür.

Edebi ve Felsefi Mektup

Herhangi bir düşüncenin, bir görüşün açıklanabilmesi, bir tezin savunulmasında kullanılan mektuptur. Bu mektuplar, sanat amacı güdülerek yazıldıklarından, mektup türünün temel özelliği olan ”doğallık” tan uzak durmaktadır.

Bunların 3 çeşiti bulunmaktadır.

  1. a) Kişiden kişiye gönderilecek olan yazılmış mektuplar : Eflatun (Mektup), Epikuros (Üç Mektup)
  2. b) Kişiden kişiye seslenmek, bir gazete veya dergide yayımlanmak üzere yazılmış olan mektuplardır. Açık mektup olarak da bilinmektedir.
  3. c) Belli bir kişi olarak değil de, kamuya seslenmek ve bir kitap ya da gazete, dergi gibi yayımlanmak üzere yazılmış olan mektuplar.

Mektup Nasıl Yazılır ?

1) Mektup yazarken ilk olarak başa kime gönderildiğini, hitap edilen kişiyi yazmalısınız. Mektubun çeşitli bölümlerinde gönderilen kişiye seslenebilirsiniz. Gönderilen kişinin adını yazdıktan sonra mutlaka virgül kullanmalısınız. Örnek : Eda Keskin,

2) Kişiye seslendikten sonra, mektubun giriş bölümü başlamaktadır. Giriş bölümünde ise genelde mektubun neden yazıldığı belirtilir. Örnek : Bu mektubu seni ne kadar çok sevdiğimi söylemek için yazıyorum.

3) Giriş bölümünü yazdıktan sonra mektupta yazmak istediğiniz ne varsa gelişme bölümüne yazabilirsiniz. Bu bölümde içinizde ne varsa yazmanız da bir sakınca yoktur.

4) Son olarak samimi duygularınız, varsa selamlarınız, iletmek istediğiniz son sözlerinizi yazmalısınız. Örnek : Seni çok seviyorum, saygılarımla.

5) Bunları tamamladıktan sonra sağ alt köşeye ad, soyadı, ve imzanızı atmanız gerekmektedir. Örnek : Eda Keskin  – imza –

Mektup Örneği 1

Mektup Örneği 2

Mektup Örneği 3

Mektup Örneği 4

Mektup Örneği 5

Mektup Örneği 6

Mektup Örneği 7

Mektup Örneği 8

Mektup Örneği 9

Mektup Örneği 10

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yukarıda 10 adet mektup örneği sundum. Örnek altındaki indirme bağlantısından mektup örneklerini word dosyası şeklinde indirip düzenlemeyi unutmayın. Kime, hangi amaçla yazmak istiyorsunuz bilemeyiz ama, bir dönemin en büyük ve en duygusal iletişi aracını kullandığınız için sizi tebrik ediyoruz.Konu altına mektup örnekleri ile ilgili görüşlerinizi bildirmeniz bizim için önemli. Lütfen istek ve şikayetlerinizi konu altına yorum yaparak bildiriniz. Daha fazla mektup örneği görmek istiyorsanız yardımcı olmaya hazırız.


Son yazdığımız makale olan”Boş Cv Doldur” adlı konumuzu incelediniz mi ?

Resimli cv şablonları konumuzu okuyup, birbirinden rekli cv örneklerini incelediniz mi ?

Cv hazırlama ile ilgili çok değerli bilgiler verdiğimiz “Cv Hazırlama İpuçları” konumuzu incelediniz mi ?

Sitemizde cv örneklerine en çok yer verdiğimiz “Güncel Cv Örnekleri” konumuzu incelediniz mi ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ