Ön Yazı Neler İçermesi Gerekir?

Ön Yazı Neler İçermesi Gerekir?

Geçmişte başvuruların postayla gönderildiği günlerde önyazılar firmaları etkilemeniz için ilk şans idi. Günümüzde tüm iş başvurularının e-mail yoluyla yapılıyor olması da çok fazla bir şey değiştirmiş gibi görünmüyor.

Başvurunuzu elektronik ortamda gönderirken, girişe yazacağınız bir kaç cümle firmanızın özgeçmişinize bakmasını sağlayabilecek kadar ilgi çekici olmalı.


Sponsor Bağlantı

Başlangıçta…

Yazınıza başlamadan evvel başvuruyu yaptığınız yerdeki yetkilinin ismini öğrenip ona hitaben “Sayın Elvan Hanim…” şeklinde başlamanız profesyonel bir giriş olacaktır.

İlk cümleniz bu pozisyona başvurmanızın sebebini net bir biçimde dile getirmelidir. Farklı pozisyonların açık olduğu bir şirkete başvuruyorsanız bu özellikle önemlidir çünkü işverenler hangi adayın hangi pozisyona başvurduğunu karıştırabilir. İlanda bulunan her türlü referans numarasını önyazınızda kullanarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Bu iş için yeterli olduğunuzu belirtmek istiyor olabilirsiniz ancak unutmayın ki bu sizin otobiyografiniz değil. Deneyimleriniz ve yeteneklerinizin ayrıntılı tarifini özgeçmişinize saklamalısınız. Önyazıyı otobiyografiye dönüştürmek işverende kendinizi fazla önemsediğiniz intibasını bırakacaktır.

Bunun yerine, başvurduğunuz pozisyonun ana sorumluluğunu belirleyip, neden bu is için uygun olduğunuzu belirtin ve bunu bir örnekle destekleyin. “Geçmiş bilgisayar mühendisliği tecrübem şirketinizdeki bilgisayar sistemlerinin etkili ve efektif çalışmasına önemli katkılarda bulunacaktır” gibi bir giriş cümlesi sizin için faydalı olacaktır.

CV Ön Yazı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

İki kısa paragraf kendinizi tanıtmanız için yeterli olacaktır. Sizin mailinize fazla zaman ayıramayacak, meşgul bir yöneticiyle karşı karşıya olduğunuzu düşünerek ‘nokta vuruşu’ yapmaya özen göstermelisiniz. Kısa ve öz yazmanız sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Bundan sonraki adım için “Şirketinizin pazarlama tekniklerinde yaratacağım değişimler için lütfen öz geçmişimde var olan geçmiş iş tecrübelerimi inceleyin.” Bu şekilde müstakbel firmanızı direk olarak öz geçmişinizde onun ilgisini çekecek kısma yönlendirmiş olursunuz.

  • CV’nizin başına ekleyeceğiniz kısa bir kapak mektubu, sizinle aynı seviyede olan adaylar arasında sizi öne çıkarır.
  • Kapak mektububu kısa, kolay okunabilen, çarpıcı, nokta nokta, yalın bir dille yazın.
  • Mektubunuzdan hevesiniz, heyecanınız ve enerjiniz hissedilsin, asla sıkıcı olmasın.
  • Belli bir isime veya İK Departmanı’na hitaben yazın.
  • Çok kısa yazın, olabildiğince dürüst ve içten olmaya özen gösterin.
  • Klişeler kullanmaktan uzak durun ve özgünlüğünüzü koruyun.
  • Herhangi bir dil veya imla hatası olmamasına çok dikkat edin.
  • Neden mülakata alınmanız gerektiği sorusunu ön yazınızda cevaplayın, mülakat talebinizi belirtin.

Son olarak iletişim bilgilerinizi ön yazınıza eklemeyi unutmayın. Bu bilgiler özgeçmişinizde olsa dahi, iki defa belirtmekte herhangi bir sakınca yoktur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ