Özgeçmiş (CV) Nedir?

Özgeçmiş (CV) Nedir?

Özgeçmiş ister akademik bir pozisyon isterse de profesyonel bir iş olsun kişinin başvurduğu pozisyona olan uygunluğunu göstermeye yarayan bir belgedir. Özgeçmiş bu bakımdan, kişinin eğitim aldığı ilk yıllardan beri süregelen başarısını ve kişisel gelişimini gösteren bir kariyer karnesi olarak da değerlendirilebilir.

Özgeçmiş kişinin eğitim hayatı ve deneyimleriyle ilgili kaleme aldığı ve kendisini anlattığı özet bir yazı şeklindedir. Özgeçmiş bu bakımdan genelde bir sayfa olup içerisinde alt başlıklar bulundurmayan bir biyografi yazısına benzemektedir. Özgeçmiş bu yapısıyla daha uzun ve detaylı; konuları alt başlıklar kullanarak anlatan, CV ve Resume’den farklılık göstermektedir.


Sponsor Bağlantı

CV ve Resume Nedir?

CV (Curriculum Vitae) ile resume arasındaki temel fark kullanım alanlarıdır. CV genelde akademik nitelikli pozisyonlara yapılan başvurular için kullanılmaktadır. Dolayısıyla da içeriği katılınan eğitimler, seminerler, yapılan araştırmalar ve yayınlar gibi akademik unsurlardan oluşmaktadır.

Resume ise profesyonel iş hayatına yönelik hazırlanan bir belge olduğu için kişinin özel sektör deneyimlerini, başvurulan işe uygunluğunu ve kariyer hedeflerini anlatan bir içeriğe sahiptir. Cv ve Resume arasında kavramsal bir fark bulunsa da pratik hayatta ülkemizde bu iki kavram birbiri yerine kullanılabilmektedir. Dahası, CV kelimesi ülkemizde profesyonel iş hayatı ile özdeşleşmiştir. Bu bakımdan, bu yazıda CV kelimesi özel sektöre yönelik hazırlanan başvuru belgesi olarak kullanılacaktır.

CV’nin Uzunluğu Nasıl Olmalı

Uzun ve detaylı olan bir CV her zaman etkili bir CV olur mantığı gayet yanlış bir mantıktır. Çünkü, insan kaynakları uzmanları yapılan araştırmalara göre CV başına 8 ile 30 saniye arası zaman harcamaktadır. Bu bakımdan uzun olan bir CV yerine, kendinizle ilgili etkili mesajınızı en etkili şekilde veren kısa CV’ler tercih sebebi olmalıdır.

CV’nin uzunluğu bir standart olarak:

  • 5 yıldan az deneyimler için 1-2 sayfa civarı bir CV uzunluğu
  • 5 yıl – 10 yıl deneyime sahip olanlar için 2-3 sayfa arası bir CV uzunluğu
  • 10 yıldan çok olan deneyimler için ise en son edinilen deneyimleri vurgulayan 3 sayfalık bir CV uzunluğu uygun olarak görülmektedir.

Cv Örneklerine buradan ulaşabilirsiniz…

Size Fikir Verebilecek Cv Örnekleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ