Özgeçmişimize Mutlaka Referans Eklemeli Miyiz?

Özgeçmişimize Mutlaka Referans Eklemeli Miyiz?

Referanslar eleman seçimlerinde çok önemlidir. Referansların CV’lerde yer almasını önermekteyiz. Referanslarınız daha öncesinde çalıştığınız yerde yönetici, paralel çalıştığınız kişiler, proje yaptığınız müşteriler gibi kişiler olabilir. Deneyiminiz yoksa ya da yeni mezunsanız okuldaki hocalarınızın veya sizi bir çalışma ortamında gözlemlemiş kişileri de referans olarak gösterebilirsiniz.

CV’nizde verdiğiniz referans olarak yazdığınız kişileri de bu konuda bilgilendirmeniz gerekebilmektedir. Böylelikle sizinle ilgili bilgi almak için aradıkları zaman daha kolay bir bilgi verebilirler. Referanslarınızı aile üyeleriniz veya en iyi arkadaşınızdan değil de son iş yerinizdeki yöneticinize öncelikler vermelisiniz. Başvurulan pozisyona benzer bir sektör de çalıştıysanız eski bir yöneticinizin de bilgilerini verebilirsiniz. Sadece bir ya da iki iş yeri tecrübeniz bulunuyorsa referans olarak çalışma ortamında en çok iletişim kurulan kişiyi vermenizi tavsiye ederiz.


Sponsor Bağlantı

Özgeçmişinizin ön plana çıkmasında referansların etkisi çok büyük. Bu yüzdenCV’nizde mutlaka referans yer almalı. Bu güvenilirliğinizi kanıtlar. Ayrıca “İstenildiği takdirde daha fazla referans verilecektir” gibi bir ifadeye vermeniz de fayda var.

Referansınızda yer alacak kişiler daha önce beraber çalıştığınız, sektörde ismi geçen başarılı insanlar olmalı. Eğer deneyiminiz yoksa ya da yeni mezunsanız, okuldaki hocalarınızdan ya da staj yaptığınız yerdeki üstlerinizi referans gösterebilirsiniz

Not; Özgeçmişinizde referans olarak gösterdiğiniz kişilere bu konu hakkında mutlaka bilgi verin. Böylece, sizinle ilgili bilgi almak için arandıklarında kolayca hakkınızda bilgi verebilirler.

CV hazırlarken, isterseniz video’lu anlatımdan da yararlanabilirsiniz.

Cv Örneklerine Buradan Ulaşabilirsiniz

cv-ornegi-1   cvornek

cvorneklerim-2-727x1024  cv-ornkl

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ