Sıradışı Cv ( Özgeçmiş ) Örnekleri

Sıradışı Cv ( Özgeçmiş ) Örnekleri

Merhaba değerli okurlarımız Sıra Dışı Özgeçmişler: İş Başvurularınızda Kaçınılmaz Olarak Fark Edilmenizi Sağlayacak Teknikler…

1990 yılında Türkiye’de yazılı özgeçmiş uygulaması yokken, yazılı özgeçmişimi renkli bir kağıda fotokopi aldırmıştım. Artık özgeçmişim sevdiğim bir renk olan maviydi. İş başvurusu yaptığım kuruluştaki yönetici, görüşme sırasında neden renkli kağıda basılmış bir özgeçmiş kullandığımı sormuştu. Cevabım şöyleydi: “Size başvuru yapan kişilerin CV ve iş başvuru formlarını üst üste koyduğunuzda, bunların sayısı bini dahi aşsa, aradan benim CV’mi göreceksiniz. Bu arada CV, ‘Curriculum Vitae’ sözünün kısaltılmışıdır. Yanlış bilmiyorsam, bu bir kişinin yaşamının içeriğinin özü anlamına geliyor.”


Sponsor Bağlantı

İzleyen yıllarda, iş başvuruları için iki tip özgeçmiş kullanmaya başladım. Bir uzun tip, bir de özet tip… Uzun tip özgeçmiş, her türlü detayın yer aldığı on altı sayfa uzunluğunda, kısa tip ise her şeyin bir sayfada özetlendiği bir özgeçmişti. Kime başvuru da bulunuyorsam, ikisini de gönderiyor ve üste kısa tip özgeçmişi koyuyordum. Değerlendirene, “Eğer merak ettiğiniz bir ayrıntı varsa uzun tip özgeçmişimi okuyun” diye bir not bırakıyordum.

1996 yılından beri, biçimsel bir özgeçmiş vermiyorum kimseye… İlle de gönderin denmedikçe. Danışmanlık işlerimde kullandığım bir özgeçmiş var; ancak onun adı özgeçmiş değil; “Katkı Geçmişi”. Melih Arat, bu dünyada neye katkıda bulunmuş ve neyi neden yapmış onu anlatıyor. Bir de ikili görüşmelerde bazen kullandığım akıl haritası şeklinde bir özgeçmiş var; o çok yalın onu çok seviyorum.

“Sıra Dışı Yaşam Becerileri” seminer programının mimarı olarak, sayısız sıra dışı özgeçmişin ortaya çıkmasına yol açtım. Şimdi size bunlardan örnekler vermek istiyorum.

Deney Tüpünde CV
      Birinci örnek, kimya mühendisi bir arkadaşımızdan. ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun arkadaşımız, uzun yıllar üretim yapan şirketlerin kimya laboratuarlarında ve özellikle araştırma-geliştirme bölümlerinde çalışmıştı. Ancak son çalıştığı şirketten ayrıldığından beri yaklaşık altı ay geçmesine rağmen işsizdi ve yine bir araştırma-geliştirme işinde çalışmak istiyordu. Kendisine özgeçmişini konik yapıda bir deney tüpüne koymasını söyledim. Onu da bir hediye paketi yaparak insan kaynakları bölümüne göndermesini önerdim. Sonuç: iki ay içinde işe alındı.

Karikatür Bandında CV
      İkinci örnek, bir televizyon kuruluşunda çalışmak, orada program yapmak isteyen bir arkadaşımızla ilgili. Arkadaşımıza önerdiğim CV şöyleydi: Kitabın her sayfasına özel olarak çizilmiş bir karikatür yerleştirilmiş olsun. İlk karikatürde görülen, çay bahçesinde el ele oturan bir çift gençtir. İkinci karikatür bunların düğününü resmeder. Üçüncü karikatürde, yeni evli çift yatakta sevişmektedir. Dördüncü karikatür, 9 ay sonrasının takvimiyle birlikte bir çocuğun doğumunu gösterir; çocuk doğarken doktorun yüzüne işemektedir. Beşinci karikatür çocuğun sünnetini göstermektedir. Altıncı karikatür çocuğun gittiği liseden kaçışını göstermektedir. Yedinci karikatür, çocuğun gittiği üniversitenin önünde elindeki iki kuklayla bir kıza çıkma teklifini göstermektedir: Kuklalar şöyle konuşmaktadır: “Abla biliyor musun, bu abi seni çok beğeniyor.” Diğeri: “Hani bizim patron diye demiyoruz, ama hoş çocuktur.” Son karikatür, bu hoş çocuğun televizyon ekranındaki karikatürüdür. Televizyon ekranında başvurduğu televizyonun logosu, stüdyoda ise kendisi bir konukla söyleşi yapmaktadır. Bu arkadaşımız önce İzmir’in yerel kanallarında program yaptı; şimdi Kanal 6’da program yapıyor.

Dövme Şeklinde CV
      Üçüncü örnek: Bu seferki, hem CV hem de iş başvurusu kıyafeti. Aday, başvuru yaptığı şirketin logosunu İnternet sitesinden alıyor ve yandan sağ ve sol kolunun çıplak göründüğü bir fotoğraf çektiriyor. Omuzdan on santim aşağıda bir yere kolunun üstüne şirketin logosunu, photoshop programında dövme şeklinde koyuyor. Ardından sol kolunun üstüne de yine aynı programda kendi özgeçmişinin ana başlıklarını koyuyor ama en kritik şeyleri. Okuduğu üniversite ve birkaç iş deneyimi…

İş başvuru kitapları, diğer başvuranların arasında kaybolmanız için herkese koyu renk takım elbise ve tayyörler öneriyor. Bu durumdan faydalanmak mümkün. Bu arkadaşımız başvuruya giderken, altına bir kot pantolon giydi. Üstüne de beyaz bir sweat-shirt (yakalı, pamuklu, uzun kollu spor üst giyim), ancak sweat-shirt’in üstüne başvuru yaptığı şirketin logosunu bastırmıştı. Sonuç: insan kaynakları bölümü, daha işe girmeden bu kadar fazla bir şirketi sahiplenen bu yaratıcı arkadaşımızı işe aldılar.

Video Görüntü Olarak CV
      Her pozisyon için böyle yaratıcı özgeçmişler olur mu? Üst pozisyonlar için olmaz gibi görünüyor. Diyelim ki, genel müdür pozisyonuda başvuruda bulunacak biri için, bunlar ciddi bulunmayabilir. Bu yüzden bir de müdür özgeçmişi paylaşmak isterim. Bir genel müdür adayı, yeni iş arayışında, profesyonel bir başvuru hazırlığı yapıyor. Profesyonel bir kameraman yardımıyla çekimler yapılıyor. Kayıtta, genel müdürün daha önce çalıştığı şirketlerin müşterileri, birer birer genel müdür hakkında görüş veriyor, yönetim kurulu üyeleri görüş veriyor, daha önceki çalışanları görüş veriyor, genel müdürün gittiği okulların hocaları ve profesörleri, genel müdürün öğrencilik günleri hakkında görüş veriyor.

Genel müdürün hobileri hakkında da, sörf hocası, kayak hocası görüş veriyor. 6 yaşındaki kızının sözleriyle çekim tamamlanıyor. “Babam harika bir insan”. Bu görüntüler montajlanıyor. Özel bir kapak yapılıyor. Üst düzey yerleştirme yapan birkaç beyin avcısı kuruluşa gönderiliyor; birkaç tane de holdingin patronuna.

İlan Olarak CV
      İş aramak için de sıra dışı yöntemler kullanmak mümkün. Hani bazı sıra dışı aşıklar, aşklarını yollardaki ilan panoları ya da gazetelerle ilan ederler ya. Eğer gerçekten sıra dışı birisi iseniz, yaşadığınız şehrin en işlek meydanlarından birinde bir panoya ücretini ödeyerek özgeçmişinizi basabilirsiniz daha iyisi, yöneticilerin okuduğu “Capital”, “Power” ya da insan kaynakları profesyonellerinin okuduğu “Human Resources” dergisine ilan verebilir ya da insan kaynakları kongrelerinin fuar alanlarında stand açabilirsiniz.

Pasta Olarak CV
      Bir arkadaşımız, CV’sini büyükçe birer pasta üzerine krema ile yazdırarak insan kaynakları bölümlerine göndermişti. Bu arkadaşımızın beş şirketin ikisi tarafından işe kabul edildiğini duymak sizi şaşırtabilir.

PowerPoint Sunumu Olarak CV
      Özgeçmişinizi sıra dışı hale getirmenin en kolay yollarından biri, onu bir Powerpoint şovuna dönüştürmektir. Daha önce İnternet’te dolaşan amatör bir CV vardı, ne içerik olarak ne de görsel olarak iyi çalışılmıştı ancak CV’yi hazırlayan kişi, “özgeçmiş kağıt üstünde olur” standardını kırmayı başarmıştı.

İnternet’te dolaşacak ya da ilan panolarında yer alacak bir CV hazırlamayı düşünüyorsanız kesinlikle sadece bu iş için alınmış bir e-posta kullanın. İlla da telefon da koyacağım diyorsanız bu işe özel, ayrı bir hat alın. Üçüncüsü otel ve kafeteryalarda görüşmeye gitmeyin. Siz iş ararken, bu kadar fazla özel bilginizi açık ettikten sonra sizden yararlanmak isteyen dolandırıcılara siz iş vermeyin.

Teknik
      Sıra dışı özgeçmiş yazmanın tekniği basittir.

Kuralları Kır; Özellikle Medyayı Değiştir.
      Standart bir özgeçmişin medyası, kağıttır. Özgeçmişinizi taşıyan medyayı değiştirdiğinizde video kaset, kitap, karikatür bandı, resimler ya da pasta yaptığınızda fark edilirsiniz.

Sıradışı Olmak Gerek!
      Sıra dışı bir özgeçmiş ile göğsünüzü gere gere iş başvurusu yapmak için hayatınızı sıra dışı hale getirin. Gitmediğiniz yerlere gidin, okumadığınız kitapları okuyun, dinlemediğiniz müzikleri dinleyin, arkadaşlarınızı değiştirin, sıra dışı hediyeler tasarlayın. Yaşamınızı bir proje haline getirin. Anlatacak bir şeyiniz olsun. Aksi takdirde sıradışı bir özgeçmişten sonra sıradan biriyle karşılaşmak o insan kaynakları yöneticilerini hayal kırıklığına uğratacaktır.

Korkmamak Gerek
      Sıradan bir özgeçmiş ile çağrılma ihtimaliniz üçbinde bir gibi. Herhangi bir pozisyon için üçbin kişi başvuruyor ve birçok örnekte çağrılmıyorsunuz bile. Sıradışı bir özgeçmiş en azından çağrılmanızı garanti eder.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ