Size uygun CV çeşidi hangisi?

Size uygun CV çeşidi hangisi?

Size uygun CV çeşidi hangisi?

Kendinize uygun CV çeşidini seçerken yaptığımız bir hata çeşidi ise mezun olduğumuz bölüme göre CV seçmemiz. Bu oldukça yanlıştır. Sonuçta CV seçerken hangi bölümden mezun olduğunuz değil ne zaman mezun olduğunuz nerelerde çalıştığınız ve tecrübeniz önemlidir. Bu yüzden aslında 3 çeşit CV bulunur. Bunlardan ilki;

Zaman sıralı CV

Yeni mezun olanların tercih etmesi gereken CV çeşididir. Eğitim bilgilerinizi öne çıkararak yazarsınız ve bunlar kronolojik sıraya göre gider. Yani buradaki amaç tecrübeniz az veya olmadığından dolayı eğitiminizi aldığınız sertikaları, kursları öne çıkartmaktır.


Sponsor Bağlantı

İşlevsel CV

Bu CV çeşidi adından anlayabileceğimiz üzere işlevseldir. Sizin güçlü ve önemli yönlerinizi vurgulayan daha çok tecrübelerinizi paylaştığınız eğitim bilgilerinizi bir tık geriye bıraktığınız CV dir. Bu CV çeşidini daha çok tecrübeliler tercih etmelidirler. İş deneyimi fazla olmayan adaylar kullandığında çok dikkat çekmez.

 

 

Yaratıcı CV

Bu CV çeşidi ise yine adından anlayabileceğimiz üzere yaratıcı olduğunuz bir CV çeşididir. Aslında kariyerinin ortasında olanlar için oldukça başarılıdır. Çünkü hem eğitim bilgilerinizi öne çıkartabilir hem de tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz. CV nin formatı ise tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmıştır. Bu durumda dezavantaj olarak görebileceğimiz kısım yeterince yaratıcı değilseniz kendinizi iyi ifade edemeyebilirsiniz. Ve aslında öne çıkması gereken yönlerinizi geri planda bırakabilirsiniz.

CV çeşidi seçerken bu kurallara bağlı kalarak şablon oluşturursanız daha etkili ve doğru CV hazırlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ