Telefonunuz Çalındıgında Verilecek Dilekçe Örnegi

Telefonunuz  Çalındıgında Verilecek Dilekçe Örnegi

Ankara Cumhuriyet Savcılığı, ikinci el cep telefonu alan vatandaşları, fatura almaları konusunda uyardı. Savcılık, “IMEI” numarasıyla çalıntı telefonu mutlaka tespit ettiklerini, telefonun kendisine ait olduğuna ilişkin belge ibraz edemeyenler hakkında 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldığını belirtti.

Ankara Suçüstü Savcısı Ahmet Mutlu’dan alınan bilgiye göre, son dönemlerde cep telefonu hırsızlığı dolayısıyla yapılan başvurularda büyük artış oldu. Müracaat savcılığına, telefon hırsızlığı konusunda günlük ortalama 40-50 başvuru yapıldığını belirten Savcı Mutlu, GSM operatörleri ile yaptıkları yazışmalar sonucunda, “imei” numarasından kısa sürede telefonun kim tarafından kullanıldığını tespit ettiklerini kaydetti.


Sponsor Bağlantı

Telefonun 15 rakamlı “imei” numarasının önemine işaret eden Savcı Ahmet Mutlu, vatandaşların fatura, abonelik sözleşmesi ya da garanti belgesine mutlaka bu numarayı yazdırmasını veya bir yere not etmelerini önerdi. Her gün başvuru sayısı kadar telefonu emanete aldıklarını ve gerçek sahiplerine teslim ettiklerini anlatan Savcı Mutlu, telefonu bulduktan sonra “hırsızlık” ya da “cürüm eşyasını satın alma” suçlarından işlem yaptıklarını bildirdi. Çalıntı telefonların genellikle ikinci el pazarlarda satıldığına işaret eden Ahmet Mutlu,vatandaşları, ikinci el telefon alırken mutlaka fatura ya da makbuz istemeleri konusunda uyardı. Savcı Mutlu, “Vatandaşlarımız hiç istemedikleri halde mağdur oluyor. Nereden aldıklarını bilmediklerini, ellerinde fatura olmadığını söylüyorlar. Paraları boşa gittiği gibi, hırsızlık veya hırsızlık malını kullanma suçlamasıyla karşılaşıyorlar” dedi.

Telefonu nereden aldığına ilişkin belge ibraz edemeyenler hakkında, “cürüm eşyasını satın almak” suçundan 7 günden 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldığını bildiren Savcı Mutlu, telefonu bulanların da en kısa sürede kolluk güçlerine başvurması gerektiğini söyledi. Savcı Mutlu, Medeni Kanunun 769. maddesinin “kaybedilmiş bir şeyi bulanın kolluk kuvvetine bildirme” hükmünü içerdiğini anımsatarak, “buldum” demenin sanık olmamak için yeterli bir savunma olmayacağına dikkati çekti. Aynı kanunun 771. maddesine göre “bulunan şeyin maliki 5 yıl içinde ortaya çıkmazsa, bulan kişinin mülkiyetine geçeceğini” ifade eden Savcı Mutlu, 989. maddenin de “taşınırı kaybolan kişiye 5 yıl içinde o şeyi elinde bulundurana dava açma hakkı tanıdığını” kaydetti.

Cumhuriyet Savcısı Ahmet Mutlu, telefonu çalınan kişilerin ne yapacakları konusunda da bilgi verdi. Savcı Mutlu, vatandaşların, olayı anlatan bir dilekçe, nüfus cüzdanının fotokopisi, cep telefonuna ait ‘IMEI’ numarasının yer aldığı fatura veya abonelik sözleşmesiyle müracaat savclığına başvurabileceklerini bildirdi.

Ayrıca 2. El Cep Telefonu alırken Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının daha önce başlatmış olduğu bir uygulamaya değinmekte yarar görüyorum. Başsavcı Fahri Kasırga’nın cep telefonu şirketleriyle temasa geçerek başlattığı uygulamaya
göre, cep telefonu hırsızlığına ilişkin ihbarlar acil bir şekilde GSM
operatörlerinin hepsine iletilecek. GSM firmaları da çalınan cep
telefonuna “çalıntı maldır” yazılı mesajlar gönderecek. Bu mesaj çalınan cep
telefonunun ekranında sürekli olarak yer alacağı ve silinemeyeceği için hırsızlar çaldıkları telefonları satmakta zorlanacak.

Başlatılan uygulamaya göre cep telefonunu çaldıran kişi Ankara Cumhuriyet
Savcılığı’na suç duyurusunda bulunur bulunmaz, çalınan cep telefonunun “IMEI” numarası Turkcell, Telsim, Aria ve Aycell GSM operatörlerine iletilecek ve bu numara kanalıyla telefona “Çalıntı maldır” şeklinde uyarı mesajı göndermeleri sağlanacak. Cep telefonunu çalan veya çalıntı telefonu alan kişi, hangi şirketin hattını kullanırsa kullansın telefonunu açtığı anda ilk olarak bu uyarı yazısını görecek. Kasırga, ayrıca ikinci el cep telefonu alanların da alışveriş sırasında mutlaka cep telefonunu açarak böyle bir uyarı yazısı olup olmadığını kontrol etmeleri gerektiğini belirtti. Bu uygulamanın diğer illerin savcılıklarını da harekete geçireceğini ifade eden Kasırga, bunun kısa zamanda yurt geneline yayılacağına inandığını dile getirdi.

Bunun için ikinci el telefon alanlara tavsiyem, satıcı ve alıcı taraf karşılıklı olarak aralarında birer örneği kalmak üzere 2 Nüshadan oluşan satış belgesi düzenlemelidir. Bu belgede, daha önceki sahibine ait fatura bilgileri ve telefonun IME Numarası, satışın yapıldığı tarih, satıcının ve alıcının adresleri açık olarak belirtilmelidir. Alıcı tarafta kalacak olan satış belgesine satıcının nüfus cüzdan örneği, telefonla ilgili fatura yada diğer belgeler eklenerek saklanmalıdır. Kısaca, telefonu elinde bulunduran kişi telefon kendisine ait olduğunu belirten yazılı bir belge bulundurmalıdır.

IMEI numarası numarasını öğrenmek için Cep Telefonunuzda *#06# tuşlayın. Çıkan rakam sizin telefonunuza ait IMEI, yani Uluslararası Mobil Cihazlar Kimliği numarasıdır. Bu numarada cihazı üreten ülke kodu, marka ve seri no gibi bilgiler bulunmaktadır. Telefon sahipleri IMEI numarasını mutlaka not almalı. Telefonunuz çalındığında bu numara ile başvurmanız gerekiyor.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA …………………..

 

MÜŞTEKİ               :
ADRESİ                    :

 

TELEFON                :
SUÇ TARIHİ           :
SUÇ                          : CEP TELEFONU HIRSIZLIĞI
İZAHI                                   :

  1. Ben suç tarihinde Kartal’dan Pendik’e gelmek için binmiş olduğu minibüste 05………………… numaralı telefonunu çaldırdım.
  2. Telefon markası Nokia 3310 olup; IMEI numarası ……………………………… dır.

SONUÇ                     : Yukarda izah olunan nedenlerle,Gerekli tahkikatın yaptırılarak sanık veya sanıklar hakkında kamu davası açılmasını ve tahkikat esnasında yukarda vasıflarını belirttiğim ve tarafıma ait bulunan cep telefonunun bulunduğu takdirde tarafıma teslimine karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederim. ..…/……/20….

Müşteki
isim ve soyisim
imza

Dilekçe Örnegine Ulaşmak İçin Aşagıdaki Baglantıyı Kullanabilirsiniz…

https://www.resimlicvornekleri.com/wp-content/uploads/2015/03/telefon_hirsizligi.doc

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ